Alınık Cx-5, Forester Veya ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Agok

Sessiz
Arkadaşlar merhaba, yeni araba almayı düşünüyorum ve bu forumda bilgili ve yardımcı olacak arkadaşların olduğunu görünce foruma üye oldum. Daha önce golf 6 1.6tdi highline aracım vardı bebeğimiz olunca aracın bagajı yetmemeye başladı ve aracı değiştirmeye karar verdim.
Aslında gönlümde olan araçlar subaru forester xt yada mazda cx-5 ancak iki araçta 2.0 motor ve benzinli olunca şu ekonomik ortamda benzin 6tl ye dayanmışken mtv ye %25 zam yapılmışken mantığım 2.0 motorlu araçlardan uzaklaşmaya başladı ama daha önce yazdığım gibi gönlüm bu ikisini istiyor :))
Birde mantığım var tabi sürekli baskılayan sonuçta memur adamsın git megane falan bir şeyler al diyor tabi hepsi 2. el. Gerçi malum sitede birde audi a3 gördüm temize benzeyen, yani yeni araç konusunda çok kararsızım vede mutsuzum, burada sizlere danışmak ve yardım almak için yazıyorum.
Konuya belki bodoslama girmiş oldum herhalde ama öncelikle mazda cx-5 2012 ve 2014 kasalar arasında fark var mı resimlerinden baktığım kadarıyla vitesler değişmiş gibi geldi ama ne şekilde değişti anlamadım, birde 1.6tdi motordan sonra 2.0 atmosferik beni performans konusunda(yokuşlarda bayılma vs.) beni sıkar mı, golf ün rahatlığından sonra suv bir araç sıkıntı yapar mı?
mazda cx-5 de baktığım
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...usisitma-plustam-deri-plus19-489152153/detay/
bu araç ve, https://www.sahibinden.com/ilan/vas...da-full-mazda-cx5-power-2012-501291061/detay/ bu araç var, gerçi bir kaç tane daha var ama bu ikisi hakkında düşünceleriniz, önerileriniz nedir? Birçok yerde mazdanın servis ağının subarudan fazla olduğunu okumuştum ama gördüğüm kadarıyla subarunun servisi daha çok özellikle benim bulunduğum yere en yakın Eskişehirde 2 servisi varken, mazda nın hiç servisi yok daha doğrusu mevcut servis sanırım mart ayında kapanmış yani bana servis sıkıntısı olur mu?
Konuyu çok dağıtmadan yazmaya çalıştım ama kafamın çok karışık olmasından dolayı sanırım yazıda karışık oldu, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Herkese iyi geceler...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Kazasker

Katılımcı
Mazda cx5 kullanmadım ama kulllanmayı çok istediğim bir araç. atmosferik motora aldanma. deneyince görürsün zaten. benzinli motorların atmosferiği dizel atmosferik kadar hantal değildir. servis çok fazla olmayabilir ama araçta bakımsızlıktan dolayı kusur yoksa servisi aramazsın zaten. parça ömrü uzundur. iki model arasında ne fark var ben de bilmiyorum :) birileri detaylı bilgi verir size.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Servis konusunu çok dert etmeyin. Araç bakımlı, temiz, hor kullanılmadıysa periyodik sıvı bakımları haricinde servis ile işiniz kolay kolay olmaz. Japon arabaları Alman arabalarına göre zaten daha sorunsuz, ki söz konusudur araç segment itibariyle bir C sınıf arabaya göre daha da dayanıklı ve sağlam üretilmiştir.
Ww 'ler yumuşak konforlu araçlar ama CX-5 inde konfor bakmımdan Golf 6 yı aratacağını düşünmüyorum. Performans olayına gelince 1.6 TDI Golf'ten yokuş haricinde daha performanslıdır diye tahmin ediyorum ama CX-5'inde yokuşta bayılıp çok fazla vites küçülteciğini sanmam.

Dün sosyal ortamda bir arkadaşın 2017 model 7.000 km'de 1.6 TDI Golf aldığını gördüm. Fiyatı 113 bin o kadar para verilmiş ama araba da ne hız sabitleyici ne elektrikli koltuk var cx-5 sırf donanımı için bile alınır.
Hayırlı nasipler

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ek olarak qashqai 2014 model sonrasına, tiguan a, seat ateca ya da bakmanızı tavsiye ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin ile mtv bütçesini hallettiysen eğer ilk ilanın başını bağla derim. :) Gece çekimi fotoğrafı olan ilanlara ve siyah renk araçlara sıcak bakamıyorum maalesef. :)

Ayrıca bu tasarım (Kodo) kırmızı ile başka güzel.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
2012 ve 2014 arasında fark yok, Skyactiv teknolojisi ile performasta 2.0 ile sorun yaşamazsınız, yurt içi ve yurt dışı tüm testleri inceledim, buna göre söylüyorum. Eskişehir' e en yakın servis Bursa, ben memnun kaldım, uzak da değil. Sorunsuz bir marka tercih edeceğinizden periyodik bakım ihtiyacı olur sadece.

Memnuniyetiniz garanti olur bence tercihiniz Mazda olursa....

Agok

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yardımcı olan arkadaşlar sağ olun. 2012 ve 2014 model cx-5 leri incelerken vites şekilleri farklı gibi gelmişti. İstanbul'da daha doğrusu kadıköyde aracı gösterebileceğim mazdadan anlayan eksper, usta, servis var mı bildiğim kadarıyla yetkili servisler ekspertiz yapmıyorlar.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yetkili servisler yapıyor ama özelde yaptırmak daha iyi olur bence.

Forumda Mazda Rx-8 ağırlıklı çalışan Ekrem Memiş usta var size yardımcı olur sanırım. Ama yeri İstanbul da tam olarak nerde bilmiyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@Agok
Mtv ve yakıt işini hallettiğiniz sürece cx5 daha mantıklı geliyor bana. Diğer bir alternatif de subaru levorg olabilir. 1.6 turbo motora sahip, Mtv olarak avantajlı ancak yakıt olarak İstanbulda 12 litrenin altına kolay kolay düşmez, cx5 daha az yakıt tüketimine sahiptir diye düşünüyorum

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bence ikisi de degil fiyat performans olarak ve evin ikinci araci olcaksa hobi amacli sadece arazide off road yapilcaksa suzuki jimmy sifiri 80 milyar

image.jpg

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Eski bir Subaru Forester kullanıcısı olarak işin içine SUV kelimesi girince müdahil olmadan duramadım.... :)
Aslında cx-5 ve forester kıyaslamasını @mtutun Mustafa abim yapmıştı...Her iki aracıda iyi tanıyıp bizlere aktarmıştı sağolsun...
Ben farklı bir pencereden bakarak bakış açınızı ve mantığınızı net belirlemenize yardımcı olmak isterim....Forester satın alırken ciddi manada 4X4 AWD sistemli bir araca ihtiyacımız olduğunu tespit ettiğim anda Suzuki grand vitara,forester,bir hayalde olsa cx-5 vardı aklımda....
Bugün insanımıza bakıyorum...4 çeker e ihtiyacı yok sırf gösteriş amaçlı qasqai xtrail tarzı yüksek araçlar alıyor...160 bin tl ve üzeri paralar veriyor...İlk kar yağdığında zincir takmak zorunda kalıyor...Sorunca jip aldım diyor :) ....Mantıksız bir alışveriş yapmamak için önce ihtiyaçlarım nedir bu ihtiyaçlarımı karşılayan otomobil nasıl olmalıdır...Kullanmayacağım özellik satın almak(AWD gibi) bana faydamı getirir zarar mı? Gibi sorular sormak gerek....Eğer suv alıp onunla hiç karlı yollar dere tepe çıkmayacaksanız düz memur mantığı gitgel yapcaksanız...Yaşadığınız şehirde suv a ihtiyaç yoksa.....Siz tamamen duygusal bakıyorsanız olaya yeniden düşünmek gerek...Ama suv un hakkını veririm bir hafta sonu kır bayır gezisi gibi arada kacamak yapmak sağlam bir alt takım ve zorlu yollar zorlu iklim koşullarında aracıma güvenmek isterim...Mtv farkını ve yakıt farkını bu sağlamlığa ve verdiği güvene değişmem ekonomim bunu kaldırır...Baktığımda bana haz veren iç hacmide geniş yıllarca sıkılmadan binebileceğim bir araç olsun derseniz... CX-5 oradan göz kırpar size...Eğer 2012 model alır birde yılbaşından sonraki vergi diliminin bir alt basamağa düşeceğinide göz önünde tutarsak....Ve skyactiv kasada Tr için gelen araçlarda sunroof un yalnızca cx-5 ile gelmeside insanı çekiyor....CX-5 üzerinde kullanılan AWD sisteminin Ford kuga ile eşdeğer olduğunu da düşünür AWD testlerinde sınıfta kalan honda crv gibi markalarıda düşürsek 1.6 cc motoru olupta hatalı üretilmiş AWD sistemli x markası almaya ne gerek var...AWD testlerinden başarıyla geçen Subaru yu 1. Sırada kabul eder isek cx-5 hemen arkasından gelir diyebiliriz...Ama amaç bagaj elde etmek ve 2.0 motor a sıcak bakmamak ise...Subaru levorg da SWagoon sevenler @domestos için haddinden fazla mantıklı bir otomobil....Forester bakımı için Citroen e gitmiştim (Bilmeyenler için söylüyorum Tr de citroen subaru satışı ve servis hizmeti sunuyor) Orada yakından bir levorgu tepeden tırnağa inceleme fırsatım olmuştu hayatımda ilk defa bir SW yi başarılı buldum ve gercekten çok begendim...Özetle maddi imkanlarınızı yaşantınızı ve ihtiyaçlarınızı ve en son beğenilerinizide tekrar gözden geçirip bize ipucu verin ki bizlerde sağlıklı yönlendirmeler yapabilelim...Ayrıca yetkili servis olayına bukadar takılmayın periyodik bakım dışında servis yolunu unutmuş nice mazda sahibi va...Periyodik bakım denen olayda yetkili serviste yapılmak zorunda diye bir madde yok....Abartılacak bir işlem değil...Güvendiğiniz herhangi bir özel serviste bunu yaptırabilirsiniz...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
2 yıl 2012 cx-5 sahibi olmuş biri olarak tabiki cx-5 i tavsiye ederim özellikle fazla km yapmıyorsanız 2.0 benzinli olmasına rağmen birçok dizelden az yakıyor. çok zorlasanızda bursa da 9.5 lt üstü görmemiştim. bagajı büyüktür sürüşü sedan arabayı kesinlikle aratmaz hatta bir çoğundan güzeldir. 110 dan sonra motor sesi biraz rahatsız eder, 120 den sonra ayna ve kaput titremesi birde torpidodan (konsoldan) tıkırtı sesi gelir. ben bunları garantiden yaptırmıştım ama ayna titremesi kronik. bence ilandaki fiyatlar biraz abartı ben geçen yıl aynı arabayı 79 a vermiştim forumdaki arkadaşlar bilir arabamda sıfır gibiydi.birkaç parça boya harici değişeni ve kazasıda yoktu.galiba ben arabamı ucuza satmışım diyecem ama 2.0 benzinli arabaya bu zamanda pek talip olmuyor maalesef mazda ise çok daha az oluyor. o yüzden iyi pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.
bakımını işten anlayan her usta yapar kendi yağımı balatamı diskimi kendim değiştirmiştim 100 bin km civarı motor amortisörü değişecek onun haricinde ağır bakımı 600 bin km de zincir kontrolü var. 4 çeker bilinenin aksine sadece karda arazide değil yol tutuşu ve güvenlik için trafikte olduğunuz her an lazım olabiliyor 115 km sabit hızla aile boyu giderken önüme aniden fırlayan köpekten hiç hız kesme şansım olmadan ani bir manevra ile kurtulunca 4 çekerin ne denli önemli olduğunu anlamıştım.yağmurda ıslak zeminde de çok kez faydasını görmüştüm o yüzden bende tekrar 4 çekere geçip bahar başı gibi 2013 sonrası yeni forester xt almayı düşünüyorum madem bu kadar memnundun neden tekrar cx-5 almıyorsun diyebilirsin artık fazla km yapmıyorum o yüzden 240hp lik bi forestere binmezsem gözlerim açık gidecek:):) hakkında hayırlısı olsun. vos vos grubu iyidir piyasa arabasıdır ama 1.4 lerde 100 binden sonra motoru kucağına alman muhtemeldir otomatik arızasına hiç girmiyorum mazdanın yanına yaklaşamaz bence karar senin tabiki

Agok

Sessiz
peki arkadaşlar subaru xt şehir içi şehir dışı ne kadar yakar bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim. Fabrika verileri makul gibi ama bazı arkadaşlar fabrika verisinden 2-3lt fazla yakar seni üzer diyorlar. Ben yıllık 10-15k km yapıyorum. 4x4 bakma sebebim burada bağzı kışlar kar çok oluyor ve belediye çalışmıyor ben kışta olsa aracımı kullanmak istiyorum golfle kış lastiği olmasına rağmen bir kaç sefer kara saplanıp kaldım ayrıca canım sıkıldığında tek başıma doğa gezisine çıkmayı severim golfle çıkamıyordum gençken babamın şahiniyle tarla marla gezerken tekerin boşta kalmışlığı oldu gerçi çok acemiydim ama bu sorunlarıda yaşamak istemiyorum, bazı arkadaşlar yeni tucsonu önerdi 4x4 ünü ama onada güvenemiyorum. https://www.sahibinden.com/ilan/vas...hMode=withStandardMode&hideSearchFilter=false
bu araç var fiyat biraz daha makul olursa bunu da düşünebilirim. mazda cx-5 de 120 sonrası ayna ve kaput sallanması biraz sıkıcı olabilir diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
peki arkadaşlar subaru xt şehir içi şehir dışı ne kadar yakar bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim. Fabrika verileri makul gibi ama bazı arkadaşlar fabrika verisinden 2-3lt fazla yakar seni üzer diyorlar. Ben yıllık 10-15k km yapıyorum. 4x4 bakma sebebim burada bağzı kışlar kar çok oluyor ve belediye çalışmıyor ben kışta olsa aracımı kullanmak istiyorum golfle kış lastiği olmasına rağmen bir kaç sefer kara saplanıp kaldım ayrıca canım sıkıldığında tek başıma doğa gezisine çıkmayı severim golfle çıkamıyordum gençken babamın şahiniyle tarla marla gezerken tekerin boşta kalmışlığı oldu gerçi çok acemiydim ama bu sorunlarıda yaşamak istemiyorum, bazı arkadaşlar yeni tucsonu önerdi 4x4 ünü ama onada güvenemiyorum. https://www.sahibinden.com/ilan/vas...hMode=withStandardMode&hideSearchFilter=false
bu araç var fiyat biraz daha makul olursa bunu da düşünebilirim. mazda cx-5 de 120 sonrası ayna ve kaput sallanması biraz sıkıcı olabilir diye düşünüyorum.

Tasarım olarak Mazda'nın yanından geçemez bu ilandaki araç... :) Subaru ile Mazda kıyaslanır her şekilde ama Hyundai ile Mazda'yı kıyaslamak insafsızlık olur bence... Hyundai'nin hedef kitlesi ve felsefesi ile Mazda'nınkini aynı kefeye koymak doğru değil zaten... Araştırmalar neticesinde (araştırmadan çoğu kişi Mazda'yı bulamıyor çünkü) sen Mazda'ya veya Subaru'ya geldiysen, kolaycılık ve piyasa akımına kapılıp çıtayı düşürme derim...

Uzun vadeli kullanım için Mazda doğru seçenek, ama bana belli olmaz diyorsan da, Ford Kuga derim. ;)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Özellikle Skyactiv teknolojisinin verdiği ekonomiklik ve güvenlik donanımı ile CX-5 i tek geçerim. Eğer ekonomik olarak gücünüz yetiyorsa 2015 tavsiye ederim, Veli abi de bilir bu arada, makyaj ile birlikte bir iyileştirmelerde oldu, bütçem olsa hiç düşünmesizdim.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
AWD sisteminin yol tutuşa da ciddi etki ettiğini belirtmeyi unutmuşum...Subaru ısrarla simetrik awd den vazgecmiyor....Foresterda dizel boxer motorun ve simetrik awd sisteminin ciddi şekilde yol tutuşa etkisi var...Sarsıntısız sessiz oluşu boxer konumundan dolayı oluşturduğu denge...Awd nin akıllıca çalışması....Tüm bunları birleştirince inanılmaz bir yol tutuşu ortaya çıkıyor...Sedan otomobilden farkı yoktur hatta abartmıyorum viraj kabiliyeti çok ama çok daha yüksektir. Hundayıma yanaşma :) kıyas bile edilemez 1800 kg ye varan ağırlığı ile asla beni kendine ısıtamayan metal yığını :) XT benimde hayallerimi süslemiştir ama siz bir son rakam vermeden bizim araç tavsiyesi yapmamızda anlamsız olur... Kuga da çok mantıklı bir seçenek tabiki ama önce en üst rakamı bilelim sonra kıyaslayıp öneride bulunalım...

Agok

Sessiz
En üst 115 e çıkabilirim zorlarsam :) diğer mesajda link verdiğim xt makul bir indirim yaparsa alabilirim :) cx-5 2012-2014 daha uygun gibi ancak @kemal1963 arkadaş 2. el fiyatları fazla bulmuştu ve yüksek hızlarda ayna kaput sallanmasında bahs edildi.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
En üst 115 e çıkabilirim zorlarsam :) diğer mesajda link verdiğim xt makul bir indirim yaparsa alabilirim :) cx-5 2012-2014 daha uygun gibi ancak @kemal1963 arkadaş 2. el fiyatları fazla bulmuştu ve yüksek hızlarda ayna kaput sallanmasında bahs edildi.
2014 sonrası cx-5 ilk makyajlı kasaydı. kaput ayna gibi sorunlar halledildi. 115 civarı 2014 cx-5 rahatlıkla alınır

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@Agok
Subaru daha ağır basıyorsa dediğim gibi levorg seçeneğini de değerlendirin
Subaru4ever forum sitesini inceleyebilirsiniz, oradaki subaru kullanıcılardan da fikir edinebilirsiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt