Mazda 323 BA (1994-98) Conta Yanık mı?

Leo06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar, epeydir forumda değildim. 1998 1.8 Mazda Familia için sormak istediğim birkaç konu var:

1) Arabam galiba conta yaktı, hararet sorunu var. Ankara şehir içinde -özellikle yoğun trafikte- arabayı park ettiğimde motor soğutma suyu demlikteki su gibi fokurduyor :(
(Kışın egsozdan yoğun beyaz duman atıyordu, şimdi havalar ısındı duman atmıyor)
Usta tavsiyesi alabilir miyim?
2) Havalandırma kanalı (orta-sol taraftaki) aldığımda kırıktı. En kolay ve uygun nereden bulabilirim?
3) Elektrikli yan aynaları en uygun nasıl temin edebilirim? Maalesef aracı alırken kontrol etmedim, her iki ayna da dipten kırılmış ve japon yapıştırıcı ile yapıştırmışlar :(
4) Sağ arka kapı cam açma motoru bozuk, anahtarı kontrol ettim çalışıyor.Ayrıca kapı iç kolu kırık.
5) Motor tam ısınmadan tekleme sorunu var, ısındığında da gürültülü çalışıyor. Aracın içindeyken titremeyi bariz farkediyorsunuz, sanki dizel arabadaymış gibi.
6) Ön tampon düzgün durmuyor, ufak çatlaklar var, eski sahibi galiba hafifçe tamponu önden çarpmış, yenisini almaktansa güzelce çatlağı kapatabilecek ve boyayacak kim vardır?
7) Arka stopları ve sinyalleri sökmek kolay mıdır? İçlerine LED yapmak istiyorum.
NOT: Gerekirse fotoğraf çeker gönderirim.

Şimdiden cevaplarınız ve sorularıma ayıracağınız vakit için teşekkür ederim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bütün sorunların teşhisi ve tedavisi için Ankara Rem Otomotiv yetkili servis için Herter i tavsiye ediyorum.

Leo06

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim..

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Abiler dün gece hararet 110a geldi ne olduğunu şaşırdım hemen çektim sağa rölantide 90a düştü. 30dk rölanti sabit oynamadı. Tekrar çalıştırdım devam ettiğimde aynısı oldu sağına soluna bakayım derken arabanın tam ortasından su damlıyor yere. Bu ortada devirdaim mi var? Fan sürekli çalışıyor ve kapanmıyor. Hareket etmezsem yükselmiyor arabaya gaz binince yükseliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla devirdaim biraz sağ tarafta kalıyor, ortada değil. Kayışların olduğu bölümde... Hayırdır inşallah...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
LPG dahil tüm soğutucu sıvının dolaştığı boruları gözden geçirin, V kayışının bağlı olduğu kasnakların etrafı iyice kontrol edin, keçelerde falan kaçak var mı, tuhaf sesler varmı vs diye. Taşma kabı olması gerektiği kadar dolu mu kontrol edin. Hararette ani yükselme oluyorsa sisteme hava giriyor demektir bence

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
LPG dahil tüm soğutucu sıvının dolaştığı boruları gözden geçirin, V kayışının bağlı olduğu kasnakların etrafı iyice kontrol edin, keçelerde falan kaçak var mı, tuhaf sesler varmı vs diye. Taşma kabı olması gerektiği kadar dolu mu kontrol edin. Ani yükselme oluyorsa sisteme hava giriyor demektir bence
Evet abi ani yükselme oluyor gece olduğu için hiç bir şey göremedim nerede ne var bilmiyorum kabı full çizgisine getirdim ama çok fazla su çekmiyor. Kayış da ince ses var ama aldığımdan beri olan bir şey sorun teşkil etmiyordu. V kayışının orda ne keçesi var?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evet abi ani yükselme oluyor gece olduğu için hiç bir şey göremedim nerede ne var bilmiyorum kabı full çizgisine getirdim ama çok fazla su çekmiyor. Kayış da ince ses var ama aldığımdan beri olan bir şey sorun teşkil etmiyordu. V kayışının orda ne keçesi var?
Kayışın bağlı olduğu miller devir daim pompasına bağlı, oradan su sızmasın diye keçe olur, sizin araçlarda nasıldır orasını tam bilemem tabi.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bakayım oraya da krikoyla mı belli olur gözle gözükür mü kaput tarafından bakınca?
Üstten bakabildiğin yerlere kadar bak, sorunu bulamıyorsan ustaya gitmen gerekecek zaten, göremediğin yerlere de o bakar. Su damlatıyor demesen en çok termostattan şüpheleneceğim...

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Üstten bakabildiğin yerlere kadar bak, sorunu bulamıyorsan ustaya gitmen gerekecek zaten, göremediğin yerlere de o bakar. Su damlatıyor demesen en çok termostattan şüpheleneceğim...
Evet abi su akıtıyor. Ustaya gidicem de korkum yolda birden fırlamasa hararet.

Üst Alt