Cep Telefonu Önerileriniz

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Benim aslında anlatmak istediklerimin başında şu geliyor. Belki çok az bilgim olduğundan düz mantık olarak da düşünülebilir bir durum olsa da birincisi eğer ki 2500 lira üzeri bir paraya telefon alacaksam kesinlikle iPhone'dan yana seçim yaparım. Neden? Örneğin 3000 liralık bir iOS işletim sistemine sahip bir iPhone yine aynı fiyatlarda gelen herhangi bir Android işletim sistemli bir telefondan çok daha avantajlıdır. Aslında burada değinmek istediğim şey telefonun şeklinden şemalinden, kamerasının mpx'linden, hafızasından çok işletim sistemi. İlkin kasmalar/donmalar ve de bunun yanında sizi kullanmaya mahkum eden virüs programları vs. zaten sürüngen işletim sistemini daha da ağırlaştırmakta. Lanet olası Windows da öyle ki, para verip aldığınız lisanslı bir hizmet sizin bilgisayarınıza saldırabilecek kıçı kırık virüslerle baş edemiyor. Siz bir hizmet satın alıyorsunuz ama o hizmet risklere açık. Ne kadar komik, ne kadar gülünç... Bunlar da hep bilinçi olduğu için bu adamlara para kazandırmak açıkçası hiç mi hiç hoşuma gitmiyor benim. Koskoca Windows veya Android bir iOS/macOS yapamıyor mu yani? Yapabilirler ama yapmazlar, yapsalar kankaları para kazanamayacak çünkü. O kadar çok benimsedik ki bu durumu işte yadırgamıyoruz. Bilgisayarımız yavaşlayınca artı olarak ram takıyoruz mesela? Hiç de demiyoruz ya "ışık hızı değişmediğine göre bu bilgisayar neden artık yavaş çalışıyor" diye? Evimde Windows kullanıyorum. İş gereği kullandığımız programların çoğu MacOS'ta çalışmadığından mecburen PC kullanmaktayım. Şimdi bir bilgisayar ihtiyacım olsa ve 4-5 bin lira bütçe ayıracak olsam yine bu hatayı yapmam, kesinlikle iMac falan alırım.

Yine işletim sistemini ele alırsak, adamların sistemdeki verimi cihaz üzerinde kullanılan parçalar üzerinden değerlendirilmemeli. Aynı özellikteki iki tane Android işletim sistemli telefon aynı performansta çalışabilir. Ama bunlarla aynı özellikteki iOS bir telefondan çok daha performanlı sonuç alabilmektesiniz. Burada rakamsal olarak işlemcilerin/ramlerin değerleri olsa da önemli olan fiiliyatta o rakamların nasıl olduğu. Örneğin Android'de 3x birim ram'den aldığınız performansı iOS'tan 1-1,5x hadi bilemediniz 2x birim ram'den alıyorsunuz. Burada HTC'nin işlemcisini kendi üretmesi açıkçası Android'in ilerleyen zamanlarda kasılmasına engel olabileceğini düşünmüyorum. Nedeni de Windows işletim sistemli bir cihazda da hepimizin işlemcisi örneğin Intel değil. AMD olsa da Windows'un bir yerden sonra şişme olayını yaşamayan yoktur, herhangi bir işlemci markasına sahip olsa da... HTC'nin bu kendi işletim istemine entegre edilme olayını ilk zamanlar Samsung da yapmıştı ama kimse kullanmadı/kullanamadı. Telefon pisayasalarıyla çok ilgilenmediğim için şuan hatırlayamadım ismini. Bu zımbırtı telefona yarardan daha çok zararı oldu. Yine aklıma rehbere tıkladığımdaki dönen yuvarlak sembol geldi şimdi. :p Kamera vs. gibi şeyler de değişkenlere bağlı fakat bizler toplum olarak her 1,6 cc motor aracın aynı yaktığını düşündüğümüz gibi her 8 mpx'in aynı sonucu verdiğini düşünüyoruz. Kimse fotoğrafın derinliğine, renk tonlarına, diyafram değerlerine, düşük ışık performansına vs. bakmıyor.

Burada Apple taraftarıyım, hastasıyız dede falan gibi görünmeyeyim. Telefonlardan/bilgisayarlardan da çok anlamam, piyasayı da hiç takip etmem, çoğu insan gibi sadece kullanırım ama az buçuk kapitalist düzeni iyi biliyorum. Benim tek değinmek istediğim nokta bu aslında. Rakamlar, X'ler Y'ler hep kandırmaca ve hep tüketim tahriği... Ben sadece Google, Windows gibi kendi tüketicilerinin yanında olmayan, onların üzerinden asalak gibi para kazanmaya çalışan, onun açıklarını suistimal eden sisteme karşıyım. Aynı parayı veriyoruz ama birinde arkamızı kollamamız gerekiyor, birinde adam sana güvende olduğuna dair teminat veriyor. Virüs programlarıyla, anti şeysilerle uğraşma diyor, diğeri de şimdi kucağımızdasın işte al bakayım şu kadar dolar şu program, şu kadarı da var bu da ayrıca şurayı koruyor falan! Virüs girdiğinde de "ya sana giren virüs yeniymiş, bunun için ekstradan şu programı almalıydın" diyerek maytap geçiyorlar bir de! Bunlar çalıştığım yerlerde lisanlı bir kullanıcı olarak yaşanmıştır, şaka değil yani. o_O Düşünsenize araç alıyorsunuz ama adam diyor ki bununla çamura girme, sudan geçme! :rolleyes: Öteki önlemi almış, al bunu vur dağa taşa diyor! Bir şey olursa da getir ben çözecem sıkıntıyı diyor. Birinde her sene format atma gibi şeylerle uğraşıyorsun, birinde böyle bir şeye ihtiyaç duymuyorsun. Kredi kartıymış, şahsi bilgilermiş düşünmeden gir. Windows, Android öyle mi? Adam etrafına bakıyor şizofren gibi... :koptum::koptum::koptum:

Burada diğer bir konu olarak bazılarınız "ikisi de aynı para mı?" diyecektir, kesinlikle değil. iPhone tüm bunları düşündüğünüzde çok daha ucuza geliyor. Ama öyle "aa ayfon yeni model çıkarmış gidip alayım" demezseniz, benim gibi iki seri arkadan giderseniz çok daha uygun emin olun... Bir gün telefonunuzdan sıkıldığınızda bile yıllar sonra para edebiliyor olması da cabası. Geçen sene kayınpederin 4S modelini 400 liraya satmıştık. Şimdi hangi Android işletim sistemli 5 senelik telefon bu para etmekte? Yedek parça için de yine kendimden örnek vereyim. İki sene önce 5S telefonun ekran değişimini 90 liraya yaptırmıştım, şuanki güncel fiyatı 120 TL işçilik dahil. Şimdi hangi Samsung modelinin ekranını o fiyata değiştirebilirsiniz? Gerçi o telefonum geçen hafta bozuldu ya... :) O haliyle bile satılacak ve 100-150 lira edecek. İlerleyen günlerde eşimin 5S telefonunu satacağım telefoncu bile şuan 650 lira veriyor ki 3 buçuk senelik telefon. Var mı 3-4 yaşında bir Android telefona 600-700 lira veren? ;) Önceden bu oranlarda vermiyorlardı Android'lere, diyorum ya yakından takip etmiyorum piyasayı, şimdi durum değişmişse, veren varsa aydınlatın beni lütfen.

Bu arada kapitalist düzen derken iPhone da öyle tabi ki, olmaz mı hiç? Sonuna kadar hem de! Adamlar X serisini çıkarıyor tüm millet yıllarca telefona açmış gibi anında tüketiyor. 5 ay sonra "bakın burda X'in S'lisi var" diye bir daha tükettiriyor. Yiyiyor muyuz? Maalesef yine evet. Benim mantığım hep iki seri arkadan gitmektir yukarıda dediğim gibi. O da eğer ki telefonum bozulursa, yoksa yine almam suyunu çıkarana kadar kullanırım. :p Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi adam 128GB hafıza koymuş telefonun fiyatı çeyreği kadar daha artmış. Hangi yüzyıldayız arkadaş, bellek dediğin nedir yani? Biz onu artık pantolonumuzun çakmaklık cebinde taşıyoruz ki sen 500-600 lira farkla nasıl bir bellek koydun içine? :oops: Tak 6 ayda bir kablosunu, at bilgisayarına yedekleri. Hatta takma bile o yedekliyor istediğinde. Bu neyin kafası?

Özetle benim düşüncem bana en fazla fayda sağlayacak, kullanırken çile çektirmeyecek, parasını hak edecek ve bir sonraki adımda (satarken) elimde kalan malzemenin çöpe değil (bir şekilde bozuk ya da sağlam) yeniden kullanıma sunulabilecek olabilmesidir. En başta dediğim gibi bu kıyas belirli bir seviyeden sonraki bütçe için geçerlidir. Yoksa limitimiz ortalama 1000 lira ise (ki ben yine ikinci el iPhone alırım) "sar ordan bir Android ama lütfen dandirik Samsung olmasın" denebilir. ;)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Maalesef ki katılamıyorum size. 2 seri arkadan gitmek çözüm değil, elma da maalesef yavaşlıyor ve bariz yavaşlama oluyor. Güncellemeler aldıkça pil günde 3 kere şarj istemeye başlıyor. Her zaman son sürümü almaya mahkum bırakılıyor son tüketici. Çünkü yenilerini satmalı ki firma daha da büyüsün. Peşin iki telefon fiyatı ödeyip sonra bozulunca da "aa bak yepisyenisini garantiden verdiler" diye "refurbished" telefonları müşteriye iteliyorlar ve "çok iyi marka abiiğğ" dedirttiriyorlar. Android telefonlara eskiden çok çekimser yaklaşırdım çünkü aylar içerisinde şişiyorlardı ancak durum şimdi öyle değil. IOS ile yaklaşık aynı zamanlamalarda yavaşlıyorlar.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
@Bayraktar çok güzel noktalara değinerek çok güzel örneklerle çok güzel anlatımda bulunmuşsun... Fakat; bu güzellikler içinde ıskaladığın noktalar işte bu tartışmanın özü zaten...

"Telefonlardan/bilgisayarlardan da çok anlamam, piyasayı da hiç takip etmem, çoğu insan gibi sadece kullanırım ama az buçuk kapitalist düzeni iyi biliyorum."

Zaten fayda fiyat konusu bu temeldeki insanları ilgilendirmiyor, etikete ve markaya bakıyor ve ürünü alıyor çıkıyor, sonra da araba anahtarı ile birlikte sigara paketinin yanında sergiliyor... :p Şimdi sen diyorsun ki, ben bu telefona üç kat para veriyorum ama benim kıçımı kolluyor... Bende diyorum ki, benim kıçımı kollayacak telefona ihtiyacım yok, çünkü kendi kıçımı kollamasını biliyorum, bu yüzden de sırf marka ve güvenlik zımbırtısına üç kat parayı veremem... Yıllardır virüs programı kullanmam, çünkü nereden ne şekilde virüs denilen şeylerin geldiğini bilirim ve o tuzağa düşmem... ;) Yazılımı stabil, adam gibi işletim sistemi istenirse onun da uygun fiyatlıları var; Windows Phone... Ama adamlar market bölümünü geliştiremedi, talep görmüyor bu sistem...

Birde; Ayfon tercihi sadece ve sadece senin değinmiş olduğun kriterlere göre yapılmıyor bu ülkede... 500 liraya verseler kullanamayacağım bir ürün benim için... Şarj ve ekran sorunu ve gereksiz pahalı olması benim için tercih edilebilirliğini öldürüyor. :)

Ben gideyim şurdan bi Rus Büyükelçisi öldüreyim, ama kimse telefonumun şifresini kırıp içindeki bilgilere ulaşamasın diye bir güvenlik endişem varsa ancak o zaman tercih edebilirim... :D :D Diğer türlü yarım elmaya verilen para her daim benim için uçuk kaçık tutarlardır... 2,5 yıl önce 700 liraya aldığım 2/16 kapasiteli telefon ile ilk günkü kadar stabil bir şekilde her işimi yapabiliyorum... Donanımsal bir sıkıntı olmadığı sürece bu telefon bu kadar süre daha işimi görür gibi duruyor. ;) Ben şimdi bu telefonu çöpe atsam kaybım reel olarak 700 lira olur, ancak yarım elmayı 2500 liraya alıp, 500 liraya sattığımda reel kaybım 2000 lira olur ki, içim sızlar... :)

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
1000 liraya aldığın telefon ile 3000 liraya aldığın telefona ortalama aynı süre kullanıyorsun, ikisi de belli bir süre sonra yavaşlıyor yıpranıyor. Bence ortalama bir telefon alıp canın sıkılırsa başka bir telefona geçmek daha mantıklı :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
1000 liraya aldığın telefon ile 3000 liraya aldığın telefona ortalama aynı süre kullanıyorsun, ikisi de belli bir süre sonra yavaşlıyor yıpranıyor. Bence ortalama bir telefon alıp canın sıkılırsa başka bir telefona geçmek daha mantıklı :)
"Canın sıkılırsa" kriteri olayı başka bir boyuta taşır ki; aramızda 100 değişik telefon kullandığını beyan edenler var... :)

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Maalesef ki katılamıyorum size. 2 seri arkadan gitmek çözüm değil, elma da maalesef yavaşlıyor ve bariz yavaşlama oluyor. Güncellemeler aldıkça pil günde 3 kere şarj istemeye başlıyor. Her zaman son sürümü almaya mahkum bırakılıyor son tüketici. Çünkü yenilerini satmalı ki firma daha da büyüsün. Peşin iki telefon fiyatı ödeyip sonra bozulunca da "aa bak yepisyenisini garantiden verdiler" diye "refurbished" telefonları müşteriye iteliyorlar ve "çok iyi marka abiiğğ" dedirttiriyorlar. Android telefonlara eskiden çok çekimser yaklaşırdım çünkü aylar içerisinde şişiyorlardı ancak durum şimdi öyle değil. IOS ile yaklaşık aynı zamanlamalarda yavaşlıyorlar.
Haklı yanlarınız olabilir. Dediğim gibi çok sıkı takip etmiyorum telefon piyasasını. Bütçeme göre hareket ediyorum genelde o da gerçekten ihtiyacım olduğunda... Ama markayı seçerken özellikle "paranla rezil olmama durumu" benim için öncelikli kriterim. Kendi geçmişimden bir kaç yere değinerek örnekledim bir önceki mesajımda ama bir kaç ilave yapayım. Bunu bir kaç sefer bahsettim forumda: Yıllar önce bir hatada bulunup Samsung'un şu arkasında lensi olan fotoğraf makineli S3 serisinden almıştım. Telefonumu en son hatırladığım kadarıyla 6 sefer servise yolladım ve yine sonuç alamayınca lanet olsun diyerekten telefoncu arkadaşıma verdim. Sen istersen servisle yine uğraş istersen de yedek parça olarak kullan dedim. Şimdi empati kurun ve şunu düşünün. Hemen hemen iPhone 5 parası verdiğim o telefonun benim psikolojimi bu kadar yıpratmasının TL karşılığı nedir sizce?

Bu marka olarak bir örnekti. İşletim sistemi olarak ele alırsak ki asıl tepkim budur benim daha da vahim bir durumdayız. Neden yine belirttiğim gibi benim para verip aldığım (kaç lira verdiğim konusuna da değineceğim) bir hizmetten ben verim alamıyorum? Google ve Windows tekelleşti artık, meydanı boş bulup istedikleri gibi hareket ediyorlar. Neden Nokia'lar bir anda alt oldu bu pazar karşısında? Windows işletim sistemini kullanılıyordu çünkü ve verimliliği ve hizmetleri Android kadar iyi değildi. Bizler o kadar aslında hak etmiyoruz ki şu bilgisayarlara verdiğimiz paraların yanında aldığımız hizmeti ama dediğim gibi "tekel" olduklarından mecburuz. Yine belirtiyorum şuan lisanslı bir Windows CD'si bilmem kaç dolar aldığınız hizmet sıfır!

Pil konusuna gelirsek diğer markalar kadar dayanıklı olmadığı aşikar. Yalnız günde 3 sefer şarja takıyorsanız o pil artık vadesini doldurmuştur zaten. Diğer markalarda da genelde vadesi dolunca hiç açılmıyor gibi örnekleri de var.

Ben de iPhone 3GS modelinden sonra Android'e geçtiğimde sizin gibi düşünmüştüm. İlk önce çekinsem de sonra "neden bu kadar para vermişim ya ayfon"a demiştim. Sonra yaşadığım iki Android telefonda aynı sorunları görünce ben yolumdan devam edeyim, kafam rahat olsun dedim. ;)

@Bayraktar çok güzel noktalara değinerek çok güzel örneklerle çok güzel anlatımda bulunmuşsun... Fakat; bu güzellikler içinde ıskaladığın noktalar işte bu tartışmanın özü zaten...

"Telefonlardan/bilgisayarlardan da çok anlamam, piyasayı da hiç takip etmem, çoğu insan gibi sadece kullanırım ama az buçuk kapitalist düzeni iyi biliyorum."

Zaten fayda fiyat konusu bu temeldeki insanları ilgilendirmiyor, etikete ve markaya bakıyor ve ürünü alıyor çıkıyor, sonra da araba anahtarı ile birlikte sigara paketinin yanında sergiliyor... :p Şimdi sen diyorsun ki, ben bu telefona üç kat para veriyorum ama benim kıçımı kolluyor... Bende diyorum ki, benim kıçımı kollayacak telefona ihtiyacım yok, çünkü kendi kıçımı kollamasını biliyorum, bu yüzden de sırf marka ve güvenlik zımbırtısına üç kat parayı veremem... Yıllardır virüs programı kullanmam, çünkü nereden ne şekilde virüs denilen şeylerin geldiğini bilirim ve o tuzağa düşmem... ;) Yazılımı stabil, adam gibi işletim sistemi istenirse onun da uygun fiyatlıları var; Windows Phone... Ama adamlar market bölümünü geliştiremedi, talep görmüyor bu sistem...

Birde; Ayfon tercihi sadece ve sadece senin değinmiş olduğun kriterlere göre yapılmıyor bu ülkede... 500 liraya verseler kullanamayacağım bir ürün benim için... Şarj ve ekran sorunu ve gereksiz pahalı olması benim için tercih edilebilirliğini öldürüyor. :)

Ben gideyim şurdan bi Rus Büyükelçisi öldüreyim, ama kimse telefonumun şifresini kırıp içindeki bilgilere ulaşamasın diye bir güvenlik endişem varsa ancak o zaman tercih edebilirim... :D:D Diğer türlü yarım elmaya verilen para her daim benim için uçuk kaçık tutarlardır... 2,5 yıl önce 700 liraya aldığım 2/16 kapasiteli telefon ile ilk günkü kadar stabil bir şekilde her işimi yapabiliyorum... Donanımsal bir sıkıntı olmadığı sürece bu telefon bu kadar süre daha işimi görür gibi duruyor. ;) Ben şimdi bu telefonu çöpe atsam kaybım reel olarak 700 lira olur, ancak yarım elmayı 2500 liraya alıp, 500 liraya sattığımda reel kaybım 2000 lira olur ki, içim sızlar... :)
Öncelikle para kısmını değerlendirirsek şunu söyleyebilirim. Bir önceki mesajımda özellikle belirttim ki son çıkan modellerden ben de gidip 3 kat para vererek almam dedim. Telefonum bozulunca geçen gün 6S aldım 2550 liraya. Şimdi o özellikte bana 3'te 1 fiyatı olan (yani 850 liraya) bir telefon gösterir misin? bunu gerçekten soruyorum var mı böyle bir telefon? Bu özelliklerde, kalitesi denk, servisi garantisi olan ve stabil çalışabilecek vs...? Bu örneği 6000 lira verip aldığım iPhone X veya 4500 lira verdiğim iPhone 8 için değerlendirmiş olsaydın doğruydu. 3'te bir fiyatı olan 2000 liraya çok iyi telefonlar olabilir. Ama ben bu parayı vereceksem son model olup olmamasına da bakmam; işlevine, kafamın rahatlığına bakarım ben.
Hem sadece bu değil, Samsung'un 4500 liralık telefonuna ne demeli? Buradan bakıldığında tek pahalı olan iPhone mu yani? :rolleyes: iPhone gibi rakibi olmasa kim bilir bu Android'ler ne paralara satılırdı? Ya bir de sen sadece aracın kaportasını, karoserini ne bileyim alt takımını, şanzımanını üretmişsin, senin mühendislerin bunu yapmış ya da yapamamış. Onun içine de her araca koyulan Android motordan koyulmuş. Şimdi buradan bakınca hiç kimse neden şu soruyu sormuyor? Şimdi elimizde bir Samsung'un 2000 liralık modeli var. Ee işletim sistemi aynı, hemen hemen içindeki parçaları üretenler de aynı. Şekli şemali de, hafızası da püsürü de aynı... Ben neden 1000 liralık xxx markaya para vermiyorum da bunu alıyorum? Burada olay sadece maddiyat değil. Dediğim gibi bir Samsung ile iPhone aynı para. Fakat sonraki adımları farklı. Şuan aynı paraya satılacak olan bu iki markanın aynı fiyatlı telefonları 3 yıl sonra nasıl bir rakama satılacak hep beraber göreceğiz. ;)

Gelelim iPhone'un gösteriş olarak kullanılmasına. Bu konuda çok haklısın abi. Adam daha telefondan arama yapamıyor iPhone bilmem 81015 alıyor, hem de altın renklisini... :p Ama bu tarz tüketicilerle diğer tüketiciler karıştırılmamalı. Dediğim gibi bozulana kadar cücük gibi bir telefon olan ve ağzı burnu yamulmuş, kasası harita gibi olmuş 5S'ten kullandım, hatta yeni aldığımı eşime verdim ben ondaki 5S'i hala ben kullanıyorum. Yani her kullanıcı gösteriş için almıyor bunu, alan çok mu? Fazlasıyla... Benim bütçem ve kriterlerim belli. Bunlardan yola çıkarsam da seçenek bu. Yani son parasını da son model Mercedes'e "sadece gösteriş için" yatıran biri ile yine parası olsa da tüm parasını araca yatırmayıp 10 yaşında Mercedes'i olan bir insanın seçimi gibi düşün. Biri gösterişi için biri sağlamlığı, güveni vs. gibi kriterleri için almıştır. Ha bir gün Samsung'da yaşadığımı bunlarda da yaşarsam o zaman bunlara da küfrederim o ayrı tabi. :p

Güvenlik kısmını sadece şifre olarak görme. Dediğim gibi Android ve Windows'ta olan virüs olayından bahsettim. Can sıkıcı değil mi yani bunlar? Bu iki firma seni mahkum ediyor her bir şeylerine?

Bence tam tersi. Zaten can sıkıntı olayı ve sürekli telefon değitirme olayları bu kadar revaçta olduğu için bu insanlar bu kadar çok hakimiyet kurabiliyorlar. Ya bu alt tarafı telefon. Herhangi bir beyazeşya gibi düşünün. Ben uyduruk bir Çin malı alırım sen Bosch almışsındır. Kaç kişi var ki ben bu buzdolabından sıkıldım diye dolap değiştiren? Burada da o zaman kimsenin bu başat markalara para vermemesi gerekir. Bütün sorun burada aslında ve bu durum sadece iPhone kullanıcılarına özgü bir gösteriş hevesi değil. Ya da sadece telefona özgü bir fiyat uçurumu değil. Fakat iPhone daha çok göze çarptığı ve diğer telefonlardan sıyrıldığından daha çok konuşulabiliyor. Nasıl ki önceden Nokia dışındaki telefonların cazibesi pek yoktu ya, onun gibi... ;)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Sıfır Siyah Xiaomi Redmi 5 Plus Cep Telefonu sahibinden.com'da - 577690771

Seni beni bu telefon 3 yıl götürmezse, senin benim elektronik cihaz şansızlığı derim ancak... ;) 98 yılından itibaren cep telefonu kullanıyorum, tam hatırlamıyorum ama satın aldığım telefon sayısı iki elin parmakları kadar değildir, bir gün de garantiye ihtiyacım olmadı, bir gün de cortlamadılar... Bu olmayacağı anlamı taşımıyor ama ben önce kendi nasibime güveniyorum, yoksa garanti falan beni bağlamıyor.

Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Haklı yanlarınız olabilir. Dediğim gibi çok sıkı takip etmiyorum telefon piyasasını. Bütçeme göre hareket ediyorum genelde o da gerçekten ihtiyacım olduğunda... Ama markayı seçerken özellikle "paranla rezil olmama durumu" benim için öncelikli kriterim. Kendi geçmişimden bir kaç yere değinerek örnekledim bir önceki mesajımda ama bir kaç ilave yapayım. Bunu bir kaç sefer bahsettim forumda: Yıllar önce bir hatada bulunup Samsung'un şu arkasında lensi olan fotoğraf makineli S3 serisinden almıştım. Telefonumu en son hatırladığım kadarıyla 6 sefer servise yolladım ve yine sonuç alamayınca lanet olsun diyerekten telefoncu arkadaşıma verdim. Sen istersen servisle yine uğraş istersen de yedek parça olarak kullan dedim. Şimdi empati kurun ve şunu düşünün. Hemen hemen iPhone 5 parası verdiğim o telefonun benim psikolojimi bu kadar yıpratmasının TL karşılığı nedir sizce?

Bu marka olarak bir örnekti. İşletim sistemi olarak ele alırsak ki asıl tepkim budur benim daha da vahim bir durumdayız. Neden yine belirttiğim gibi benim para verip aldığım (kaç lira verdiğim konusuna da değineceğim) bir hizmetten ben verim alamıyorum? Google ve Windows tekelleşti artık, meydanı boş bulup istedikleri gibi hareket ediyorlar. Neden Nokia'lar bir anda alt oldu bu pazar karşısında? Windows işletim sistemini kullanılıyordu çünkü ve verimliliği ve hizmetleri Android kadar iyi değildi. Bizler o kadar aslında hak etmiyoruz ki şu bilgisayarlara verdiğimiz paraların yanında aldığımız hizmeti ama dediğim gibi "tekel" olduklarından mecburuz. Yine belirtiyorum şuan lisanslı bir Windows CD'si bilmem kaç dolar aldığınız hizmet sıfır!

Pil konusuna gelirsek diğer markalar kadar dayanıklı olmadığı aşikar. Yalnız günde 3 sefer şarja takıyorsanız o pil artık vadesini doldurmuştur zaten. Diğer markalarda da genelde vadesi dolunca hiç açılmıyor gibi örnekleri de var.

Ben de iPhone 3GS modelinden sonra Android'e geçtiğimde sizin gibi düşünmüştüm. İlk önce çekinsem de sonra "neden bu kadar para vermişim ya ayfon"a demiştim. Sonra yaşadığım iki Android telefonda aynı sorunları görünce ben yolumdan devam edeyim, kafam rahat olsun dedim. ;)

Öncelikle para kısmını değerlendirirsek şunu söyleyebilirim. Bir önceki mesajımda özellikle belirttim ki son çıkan modellerden ben de gidip 3 kat para vererek almam dedim. Telefonum bozulunca geçen gün 6S aldım 2550 liraya. Şimdi o özellikte bana 3'te 1 fiyatı olan (yani 850 liraya) bir telefon gösterir misin? bunu gerçekten soruyorum var mı böyle bir telefon? Bu özelliklerde, kalitesi denk, servisi garantisi olan ve stabil çalışabilecek vs...? Bu örneği 6000 lira verip aldığım iPhone X veya 4500 lira verdiğim iPhone 8 için değerlendirmiş olsaydın doğruydu. 3'te bir fiyatı olan 2000 liraya çok iyi telefonlar olabilir. Ama ben bu parayı vereceksem son model olup olmamasına da bakmam; işlevine, kafamın rahatlığına bakarım ben.
Hem sadece bu değil, Samsung'un 4500 liralık telefonuna ne demeli? Buradan bakıldığında tek pahalı olan iPhone mu yani? :rolleyes: iPhone gibi rakibi olmasa kim bilir bu Android'ler ne paralara satılırdı? Ya bir de sen sadece aracın kaportasını, karoserini ne bileyim alt takımını, şanzımanını üretmişsin, senin mühendislerin bunu yapmış ya da yapamamış. Onun içine de her araca koyulan Android motordan koyulmuş. Şimdi buradan bakınca hiç kimse neden şu soruyu sormuyor? Şimdi elimizde bir Samsung'un 2000 liralık modeli var. Ee işletim sistemi aynı, hemen hemen içindeki parçaları üretenler de aynı. Şekli şemali de, hafızası da püsürü de aynı... Ben neden 1000 liralık xxx markaya para vermiyorum da bunu alıyorum? Burada olay sadece maddiyat değil. Dediğim gibi bir Samsung ile iPhone aynı para. Fakat sonraki adımları farklı. Şuan aynı paraya satılacak olan bu iki markanın aynı fiyatlı telefonları 3 yıl sonra nasıl bir rakama satılacak hep beraber göreceğiz. ;)

Gelelim iPhone'un gösteriş olarak kullanılmasına. Bu konuda çok haklısın abi. Adam daha telefondan arama yapamıyor iPhone bilmem 81015 alıyor, hem de altın renklisini... :p Ama bu tarz tüketicilerle diğer tüketiciler karıştırılmamalı. Dediğim gibi bozulana kadar cücük gibi bir telefon olan ve ağzı burnu yamulmuş, kasası harita gibi olmuş 5S'ten kullandım, hatta yeni aldığımı eşime verdim ben ondaki 5S'i hala ben kullanıyorum. Yani her kullanıcı gösteriş için almıyor bunu, alan çok mu? Fazlasıyla... Benim bütçem ve kriterlerim belli. Bunlardan yola çıkarsam da seçenek bu. Yani son parasını da son model Mercedes'e "sadece gösteriş için" yatıran biri ile yine parası olsa da tüm parasını araca yatırmayıp 10 yaşında Mercedes'i olan bir insanın seçimi gibi düşün. Biri gösterişi için biri sağlamlığı, güveni vs. gibi kriterleri için almıştır. Ha bir gün Samsung'da yaşadığımı bunlarda da yaşarsam o zaman bunlara da küfrederim o ayrı tabi. :p

Güvenlik kısmını sadece şifre olarak görme. Dediğim gibi Android ve Windows'ta olan virüs olayından bahsettim. Can sıkıcı değil mi yani bunlar? Bu iki firma seni mahkum ediyor her bir şeylerine?

Bence tam tersi. Zaten can sıkıntı olayı ve sürekli telefon değitirme olayları bu kadar revaçta olduğu için bu insanlar bu kadar çok hakimiyet kurabiliyorlar. Ya bu alt tarafı telefon. Herhangi bir beyazeşya gibi düşünün. Ben uyduruk bir Çin malı alırım sen Bosch almışsındır. Kaç kişi var ki ben bu buzdolabından sıkıldım diye dolap değiştiren? Burada da o zaman kimsenin bu başat markalara para vermemesi gerekir. Bütün sorun burada aslında ve bu durum sadece iPhone kullanıcılarına özgü bir gösteriş hevesi değil. Ya da sadece telefona özgü bir fiyat uçurumu değil. Fakat iPhone daha çok göze çarptığı ve diğer telefonlardan sıyrıldığından daha çok konuşulabiliyor. Nasıl ki önceden Nokia dışındaki telefonların cazibesi pek yoktu ya, onun gibi... ;)
Abimde iphone var fakat hiç memnun değil, bu memnuniyet kişiden kişiye değişir bence.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Sıfır Siyah Xiaomi Redmi 5 Plus Cep Telefonu sahibinden.com'da - 577690771

Seni beni bu telefon 3 yıl götürmezse, senin benim elektronik cihaz şansızlığı derim ancak... ;) 98 yılından itibaren cep telefonu kullanıyorum, tam hatırlamıyorum ama satın aldığım telefon sayısı iki elin parmakları kadar değildir, bir gün de garantiye ihtiyacım olmadı, bir gün de cortlamadılar... Bu olmayacağı anlamı taşımıyor ama ben önce kendi nasibime güveniyorum, yoksa garanti falan beni bağlamıyor.
Bunu alınca bir tane de koruyucu bir dua koyalım kapağın arkasına diyosun yani? :D
İşte farkımız bu ya abi. Beni çok üzdü bu telefon olayları. Hayarımda derin yaralar bıraktı. :p Lanet olası Koreliler. :komik::komik::komik:

Abimde iphone var fakat hiç memnun değil, bu memnuniyet kişiden kişiye değişir bence.
Tabi ki. Kullanım alışkanlıkları çok değişken. Mesela ben de büyük ekranlı herhangi bir telefonu kullanamıyorum. Hep elimden düşecekmiş gibi geliyor. :)

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bana iyi geliyor vallaha, oku oku bitmiyor ya, hem vakit geçiyor hem de keyif alıyorum... :)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Aynı paraya şahin almak varken 626 alıyoruz, neden? Çünkü daha iyi. Çünkü daha stabil, çünkü malzeme kalitesi daha yüksek. Çünkü daha uzun ömürlü. Çünkü daha güvenilir. Telefon işi de böyle, daha ucuzu aynı işi görüyorsa neden hepimiz en ucuz Reno'yu, Fiat'ı almıyoruz? Eee, Mazda ile aynı işi görmüyor mu? İkisi de götüreceği yere götürüyor, ABS var, klima var serin serin, koltuk var oturuyorsun. Neden Mazda alıyoruz o zaman?

Telefon seçeneği de böyle bana kalırsa, daha stabil, daha uzun ömürlü, malzeme kalitesi daha yüksek, (garanti konusuna girmeyeyim, zaten açık ara önde), daha güvenilir.

Şimdi şöyle bir antitez ile cevap alacağım; Mazda alıyoruz çünkü aynı fiyata daha fazla donanım/kalite alıyoruz. Evet, iphone ile ben de aynı fiyata daha yüksek kalite alıyorum. Daha uzun ömürlü oluyor. Gün içerisinde donma/kasma gibi durumlarla beni strese gark etmiyor.

Bu arada iphonedan önce Nexus 4 kullanıyordum, o zaman yanlış hatırlamıyorsam iphone 5 ya da 5S vardı, iphone yerine Nexus almıştım aynı paraya. Google'ın saf Android'li kendi ürettirdiği telefonu. Android'in A kalitesi yani. Askerdeyken arkadaşımın 5'inin şarjı daha uzun gidiyordu, daha kısa sürede şarj ediyordu, çekim kalitesi daha yüksekti vs vs. Gözlemledim, baktım iphone daha kaliteliymiş, Nexus çok önemli bir telefon beklediğim sırada yazılım sıkıntısı çıkardı, o işimi halledemeyince iphone'a geçtim. İyi ki de geçmişim.

Murat

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Oooooo androidciler ve ayfoncular kapışıyor :D çekirdeğimi alıp geliyorum :D

Bu zanama kadar bolca android ve iphone kullandım. Iphone bana göre değil, onu bir kaç kere deneyimledim. Android cihazlarda seçenek çok çok fazla, 600 tl'ye de var 6000 tl'ye de... Kullanıcıyı özgür bırakan, tasarımı diğerlerinden farklı, çözünürlüğü yüksek olan her cihaz başımın tacıdır...
Pimpirikli biri olarak aldıktan bir kaç gün sonra değiştirdiğim çok cihaz oldu ama LG önce G3, sonra G4 ve V10 ile beni bu sıkıntıdan kurtardı. Kısmetse 1 yıl sonra da v30'a transfer olurum :)

Not: iphone 8 plus çözünürlüğüne baktım şimdi, 4500 tl'ye kocaman ekranda sadece 1080*1920 fhd :)
8 plus'tan, 2,5 sene önce piyasaya çıkan LG G4'ün çözünürlüğü ise 1440*2560 QHD ;) işte gerçek kalite farkı budur benim için...

Murat

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yanlış oldu Samsung=Vw olmalıydı. Iphone = Mercedes&Bmw :)
Yuh :D

O zaman LG bentley filan

Bencede iphone = vw yere düşünce tok bi ses çıkıyor :D
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Mercedes ve BMW'nin pratikte size sundugu ust duzey olanaklar var, iphone ise rakiplerinden cok da fazla bir seyi olmayan bir telefon bence...
Çokca eksiği var bence :)

Üst Alt