Beyaz Guzu - TGN 58

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Güle güle kullan kardeş... Elimizdeki çıkma bardaklıklardan bir tane toplayabilir miyiz ki acaba? :D
Eyvallah sağolasın, keşke olsa, eskiyi çıkarırken sağı solu biraz kırıldı. Ama atmadım bir işe yarar belki diye. :p

Bu arada çakmaklık etrafındaki ışığı da ilk defa fark ettim. Ya da daha önce yanmıyordu ben söküp takarken yanmaya başladı. Pek belirgin değil gerçi.

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Bir güncelleme geçelim;

Ne zamandır yazayım diyordum, biraz daha vakit vardı aslında yazmama ama o konuyu ertelediğim için yapılanları not düşelim şimdilik.

Geçen zaman içinde neler yaptık?

Ezkaza dındın problemini çözdüm. :kptmya: Normalde bizim araçlarda farlar/parklar açıkken ya da anahtar kontaktayken kapı açılınca dındın sesi geliyor ama benimkinde bu arızalandığı için kapı açılınca hep dındın sesi geliyordu. Dişe dokunur şekilde çözecek usta bulamadığım için üstüne düşüp de kurcalamamıştım. Ta ki kolu söküp takıncaya kadar. Amacım aslında bazen çalışıp bazen çalışmayan silecek zaman ayarını çözmekti. Kolu yerinden söküp biraz inceleyip birkaç işlemle birlikte kurcaladıktan sonra araca taktım. (Bu konuyla ilgili telefonda destek verip, fotoğraflar gönderip, tüyoları benimle paylaştığı ve desteğini esirgemediği için İstanbul'daki Veysel Oto - Engin Şenler'e özellikle teşekkür ediyorum.) Kolu söküp takınca niyeyse bu problem de çözüldü. Sanırım soketlerden biri gevşekti ve ben söküp taktığımda o gevşeklik giderildi. Bu bir tahmin tabi ki. Neyse, çözüldü nasılsa. :harika: Bu arada silecek zaman ayarı bir süre çalıştı ve ortalama 1 ay sonra yine eski haline döndü. :suspus: Ufukta kol değişimi var gibi.

IMG_0468.JPG

IMG_0470.JPG

IMG_0471.JPG

Ertesi gün hazır yılbaşı tatili, @bayraktar Hamdi ile @major35 Hasan'ın garajında toplandık. O ara bayadır niyetimde olan kaporta-boya işine giriştik. Guzuyu aldığımda bagajına su girme problemi vardı, fitilin de bir kısmı hafif yırtık, fitildendir şüphesiyle metrelik fitil alıp bagaja taktırdık ama su girme problemi devam ediyordu. (O zaman tabi toyuz, ne anlarız söküp bakmaktan:p) Bu konuya iyice eğilince stop arkalarından su girdiğini, farkettim ve dayson ile gerekli tıkamaları yaptım. Fakat hala su girmeye devam edince fitili söktüm, meğerse fitilin içinden su yürüyor ve kaportanın dikleştiği kısımda su bagaj içine dönüyordu. Üstelik alt bölümü paslandırıp çürütmüş. Bir ara denk gele orjinal bagaj fitili bulup kenara koymuştum. Yılbaşı tatilinde de paslı çürük kısmı temizledim. @major35 Hasan sağ olsun gerekli açıklıkları gazaltı kaynağı ile puntoladı. Üstüne aldığım çelik macununu, 2 kat sürüp zımparaladım ve düzleştirdikten sonra astarladım. Araca göre yaptırdığım boya ile boyayınca da ortaya epey güzel birşey çıktı.

IMG_0473.JPG

IMG_0476.JPG

(Bu eserin adını ''Cemşid Abisinden Feyz Alırken'' koyuyorum. :p)

Bu arada Hasan'ın da direksiyon değişimini yapıyoruz.

IMG_0477.JPG

IMG_0478.JPG

IMG_0479.JPG

Kaporta-boya işi de bitince fitilin içini iyice temizleyip, dayson ile fitilin içine kısmen tampon oluşturup taktık. Orjinalinde de fabrika çıkışı fitilin içinde silikon benzeri bir madde var, içini temizlerken kuruyup dökülen şeyler çıktı fitilden. Zaman içinde özelliğini yitirmiş sanırım. (Bu konuda da beni uyaran @Murat abiye çok teşekkürler.) Çok da güzel oldu ve su olayını tamamen saf dışı bırakmış olduk. Gerçi hala stop arkasında atladığım bir noktadan hafif sızma var, nemlenme derecesinde olduğu için acil görmedim ama müsait zamanda ona da bir ara el atacağım.

O gün için özellikle @major35 Hasan kardeşime çok teşekkür ederim. Yardımların ve misafirperverliğin kıyas kabul etmez kardeşim. Çok sağolasın.

Aylaaaar aylar önce Yeni Mazda yetkili servisi ile kontak termiği için görüşmüştüm. Tülin Hanım olmasa bu süreç birkaç yılı bulurdu herhalde. Silindir kapak contasını almaya gittiğimde konuyu kendisine aktarmıştım ve sağ olsun olabildiğince hızlı şekilde çözdü. Tülin Hanım'a ilgisinden dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Değişim için sonunda geri döndüler ve bende birkaç hafta içinde müsait olunca randevuyla yanlarına gittim. Hazır fırsattan istifade kontak termiğini de orjinaliyle değiştirdiler. Yani en azından bana öyle söylediler. :D Çünkü guzuyu kapının önünden alıp 1 saat sonra tekrar kapının önüne bıraktılar ve bana sağ olsunlar klasik müzik eşliğinde kahve ikram ettiler. Ne oldu ne bitti haberim yok. :D Neyse, sonuç itibariyle kontak termiğimizi de orjinali ile değiştirmiş olduk.

IMG_0543 (1).JPG

Çekecek bir şey yoktu ben de servisin önünde kendimi çektim. :cool:

Derken benim akü artık iyice naz yapmaya başladı, takviyeler, ittirme kaktırmalar sonunda kökün kaç para senin ya, sen kimsin ya! diyerekten hangi marka alsam nereden alsam araştırmaları sonucu 200 TL karşılığı Varta marka akümüzü taktık. Niye Varta? Çünkü yerli markalardan daha güvenilir geldi, Mutlu Akü'den 50-60 TL daha ucuz olunca da Varta aldım. Aldım ama hele nasıl aldım? Önce Varta'nın kendi sitesinden yetkili distribütörü buldum ve telefonla kendilerine ulaştım, oradan benim oturduğum bölgeyle ilgilenen satış pazarlama personelinin telefon numarasını aldım. Açtım telefonu, selamlaşma hal hatır sorma derken ''ağbi, bu aküyü en taze kim satıyo, kimden alayım?'' dedim. Sanırsın konteyner ile alacağım. :D Neyse söyledi 2-3 tane yer, en ucuz satanına ulaştım, adamlar sirküle yaptıkları için malı çabuk bitiriyorlar belli. Google yorumları da çok iyiydi. Gittim değiştirdim ben de. Dükkana girince de Varta'dan filancanın selamıyla girdim falan. O hoşgeldinler, kahveler, bir ikramlar bir ikramlar. Şaka şaka, iplemediler beni. :D

IMG_0586hoppala.JPG

Neyse, aküyü de taktık, sıra geldi aklımdaki diğer işlemlere. Biliyorsunuzdur, geçtiğimiz Ramazan ayında kaza yapmıştım ve ön farlar TYC marka yan sanayi ile değişmişti. Philips X-treme Vision ampüller ile kısa farlardan memnun olsam da uzunlar eh işte kategorisindeydi. Ben de denk gelirse diye Koito far bakınıyordum ara sıra. Derken denk geldi, aylar önce Bulgaristan'dan bir çift Koito far haberi almış bagaja koymuştum (haberi). Alayım bari demişken adam arabayı dağıtmaktan vazgeçtiği için elimde patladı bu düşünce. Neyse dedim denk gelirse başka yerlerden bakarım.

Derken denk geldi. :D @bayraktar Hamdi'nin yükseklik ayarlı farlarından sonra ''ulan Koito alacaksak bari yükseklik ayarlı olsun'' diyerekten yurtdışı sitelerden far bakınmaya başladım. O mu bu mu şu mu derken @MX9 Ahmet Abi sağ olsun söylediği bir siteye farlarla ilgili daha fazla fotoğraf ve ayrıntı isteğinde bulundum. Soketleri sağlam mı, camları temiz mi, yükseleni Oğlak mı, merceklerle Ay Dede'yi izleyebilir miyim gibi sorularımdan bıkmış olmalılar ki ''Sizin istediğiniz temizlikte yok, siz az ötede bakmaya devam edin'' minvalinde cevap alınca bu siteyi de es geçip eski dost Ebay'e bir göz attım. Aaa o da ne, KOITO FAR VAR!!! Valla!!!. Hem yükseklik ayarlı hem de Türkiye'ye gönderiyor. :eek: Farları pazarlıkla 40 Euro'dan 30 Euro'ya düşürüp :cool: siparişini geçtim. Gaza gelip bir de yükseklik ayar tuşu almışım. (@bayraktar Hamdi sağolsun tuşu da ucuza kapattık.) Tuş geldi, farlar bir takım gümrük vs işlemleri derken 90 TL saray vergisi öhhhööö, pardon gümrük vergisi ödeyip tarafımca teslim alındı. Farlar kocaaaa Doğu Avrupa'yı aşıp İstanbul'a 3 günde geliyor, bizim gümrük memuru masasından pakete 1 haftada ulaşamıyor. İlginç. Neyse sağ salim teslim aldım diyelim kapatalım gümrükleştiremediklerimizi.

B3967547-E88F-4B19-84A0-4035657B634B.jpg

IMG_0645.JPG

IMG_0646.JPG

Bu arada dipnot geçeyim, far muhabbetini araştırırken, bizim kasaların dizel motorlularının farları farklıymış. Ohoo ne ayrıntılar ne ayrıntılar.

Farlar geldi, açtım baktım içinde ampüllerini de hediye etmiş, öylece aldım gittim kaputu açıp söketini takıp denedim. Kısalar ve parklar yanıyordu ama uzunlar yanmıyordu. Ampüldendir diyerekten hiç üzerinde durmadım. O ara Hamdi'nin uyarısıyla benim guzuda far yükseklik soketinin olmadığını fark ettim. Daha doğrusu direksiyon tarafında vardı biliyorum ama meğersem farların orada yokmuş. Ya ben bunu nasıl çalıştıracağım diyerekten orada röle var mı burada sigorta var mı diye araştırmalara başladım ama elle tutulur birşey bulamadım. Ne bir kablo diyagramı ne de farklı bir şey çıkmadı. Merser'e sordum yine bir şey çıkmadı. İş başa düştü.

Meraktan söktüm motoru, çalışma mantığına falan baktım. Ben sanıyorum far ayarındaki gibi sağa sola döndürüyor, meğerse ileri geri itiyormuş zımbırtıyı.

F4113593-435A-42B9-ABBD-F78384B7753B.jpg

O ara bir İstanbul havası aldım, bereketimle gitmişim herhalde, ben gidinceye kadar hava günlük güneşlik millet plaj şemsiyesiyle geziyor, uçaktan iniyorum 2 gün yağmur. :koptum: Tatili yapıp döndüm İzmir'e, ayağımın çamuruyla Ahmet Abi'den aldığım randevuya gittim. Arabadan indim Ahmet Abi'yle selamlaştık Melahat'ın başına gittik derken bir yağmur, arabanın içine zor attık kendimizi ama dışarıda fırtına var bildiğin. Demek ki yağmur anca yetişmiş bana. :p Bu bir işaret olmalıydı. :D

Bir süre önce TPS sensörünü ölçme niyetiyle aldığım multimetreyi Melahat'ın soketlerinde gezdirdim, herhalde fazla gezdirdim ki kısa devre yaptı. @MX9 Ahmet Abi affetsin yükseklik ayarını bozdum. Neyse ki sigorta atmış da büyük bir vicdan azabından kurtuldum. Yoksa öyle yüzüne bakamazdım valla Ahmet Abi'nin. Bu arada ben alacağımı almış, soketlere gelen değerleri ölçmüş ve az çok fikir sahibi olmuştum.

Döndüm eve, kurdum tesisatı, voala! Bu mudur? Budur!

IMG_0674.JPG

Kabaca şöyle bir çizimim mevcut;

IMG_0678.JPG

(İş bu tesisat kurulumu, ilgili malzemelerin tedariği sonrası ayrı bir konuda işlenecektir.)

Tesisatı kurup yükseklik motorunu tuştan kontrol edebildim. Bir adımı daha atmış olup sıradakine geçtim. Hazır vakit de var, farları değiştireyim bari dedim.

Farları taktım, soketleri bağladım, o da ne? Uzunlar çalışmıyor. Uzunlar harbiden çalışmıyor! Kullanmakta olduğum ampülleri taktığım halde hem de!

IMG_0681.JPG

Açtım multimetreyi, baktım uzunlara gelen voltaja, 6 volt! İnanılmaz bir teknoloji. Kafamdan deli senaryolar geçiyor, acaba Avrupa'da uzunlara 6 voltluk ampül mü takıyorlardı, yok efendim acaba benden önceki sahibi arabaya 6 voltluk led ampül mü bağladı, farın içine devre mi yerleştirdi, ohooo ne senaryolar. Google'a girdim baktım, harbiden 6 voltluk H1 ampül varmış ya la. :eek: Dedim bu teknoloji beni aşar, taktığım farları geri söküp TYC'leri takıp panjur sinyal ne varsa toplayıp gidip odama ağladım. :p

Kaza yaptığımda arabadan çıkan farları atmamıştım, bir tanesinin içinden kabloyu söktüm çıkardım, artık nasıl gözüm dönmüşse. o_O Yeni gelen farın kısa ve uzun bölümlerine ilgili soketleri taktım, gecenin bir vakti gittim denedim, baktım uzunlar çalışıyor, ohhh, aha şimdi taşlar yerine oturmaya başladı.

IMG_0683.JPG

Sadece 2 akşamım kabloları aktarma planlarıyla geçti. Önce deneme yapmak için çıkardığım kabloyu eski fara geri sokmaya çalıştım. :kptmya: Baktım 1-2 saatlik uğraştan sonra oluyor, ertesi gün oturdum eski farlardaki kabloları yeni farlara aktardım. Bir de öyle sıkıntılar var ki, camı sökmeden kabloları hareket ettirmesi zulüm, kabloları çıkarırken de, takarken de litrelerce su tüketmişim, öyle ince iş yani.

IMG_0684.JPG

Far kablosu da şu; birkaç gün kucağımdan inmemiştir herhalde.

6C888C0C-E8AA-446B-BFE2-D14EFFC1F710.jpg

Aktarma işleminden sonra, müsait zamanda farları taktım. Gittim bir de far ayarı yaptırdım. Oh bee. :kahve:
Bakmayın böyle pis olduğuna, bu fotoğraftan sonra bugün birkaç saatlik yıkama yaptım. Ve İzmir 1 hafta yağmurlu. :koptum:

IMG_0694.JPG

Müsait zamanda da şu kafamda tasarladığım tesisatı kuracağım. Şimdilik eksik soketlerim var, Türkiye'de buldum buldum, yoksa aliexpress'e müracat edeceğim. O da tahminen 1 ay sürer gelmesi.

IMG_0696.JPG

Bu benim kafamda tasarladığım tesisat. Çizimler kötü görünüyor olabilir, kusura bakmayın rica ediyorum. Henüz testini yapmadım. Belli olmaz atladığımız bir yer olabilir. Yorumlarınızı alabilirim bu konuda.

Özetle yine geçtiğimiz 2 ayı bir şeyler yaparak değerlendirdik. Bakalım bundan sonra neler çıkacak karşımıza. ;)

Son düzenleme:

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Büyük bir zevkle okudum yazını Can :) Zaman zaman da kendi kendime iyi güldüm :D Maşallah ne emek vermişsin, ayrıca büyük bir sabırla bunu yapmışsın, ellerine sağlık, 626'lar sizin gibi kullanıcıların ellerinde yeniden doğuyorlar, güle güle kullan.

Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
la bir ara bu yazı bitmeyecek sandm ya:uyku::uyku:
allah dan ben 626 yi satmışm yoksa sizin bu yaptıklarınızi gördükce kafa yi yerdim herhalde.
valla can helal olsun diyorum..uçarak alkışlıyorum sizi.elin den böyle işler gelen tüm arkadaşlara imreniyorm şahsen.emeği geçen arkadaşlarn eline yüreğine sağlık.

Son düzenleme:
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Emin olun delisiniz. :koptum:

Valla tebrik ederim... :harika:
Teşekkür ederim abi, bazen elimizden geldiğince deliriyoruz işte. :cool:

Büyük bir zevkle okudum yazını Can :) Zaman zaman da kendi kendime iyi güldüm :D Maşallah ne emek vermişsin, ayrıca büyük bir sabırla bunu yapmışsın, ellerine sağlık, 626'lar sizin gibi kullanıcıların ellerinde yeniden doğuyorlar, güle güle kullan.
Teşekkür ederim Bülent Abi. Sabır kısmında haklısın, normalde sabırsız biriyimdir ama gel gör ki bu guzu beni çok sabırlı olmaya sevk ediyor. ;)

la bir ara bu yazı bitmeyecek sandm ya:uyku::uyku:
allah dan ben 626 yi satmışm yoksa sizin bu yaptıklarınızi gördükce kafa yi yerdim herhalde.
valla can helal olsun diyorum..uçarak alkışlıyorum sizi.elin den böyle işler gelen tüm arkadaşlara imreniyorm şahsen.emeği geçen arkadaşlarn eline yüreğine sağlık.
Teşekkür ederim Mustafacım. :) Ya aslında özetle kısa kısa yazacaktım ama baktım yazdıkça yazıyorum, bir süre sonra harbiden özet geçsem iyi olacak diyerek kısa tutmaya çalıştım. Daha yazılacak çok şey vardı ama ayrıntı diye onları atladım. Saat de geç olmuştu. Yoksa daha videolar, fotoğraflar ve bir kısım detaylar falan vardı. Kısmet olursa onlara da sonra değinirim artık. Bu arada 626'yı satıp M3'e geçmekle çok iyi yaptın bence. Yeni teknoloji her zaman daha iyidir. Darısı başımıza diyelim. :asik:

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Ufak bir fragman görseli koyalım şuraya; :)

WhatsApp Image 2018-02-21 at 14.42.35.jpeg

Eksik soketleri de tam umudum tükenmişken şans eseri buldum. Aslında basit şekilde 3 pinli su geçirmez herhangi bir konnektör alıp far motorunun soketini iptal edebilirdim ama orjinalini bozmak istemedim. Geri kalan malzemeleri de bugün topladım. Geriye havanın güzel olmasıyla birlikte tesisatı kurmak kaldı. O da yakında olur diye umut ediyorum. ;)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Ufak bir güncelleme geçeyim. Geçen hafta pazar günü guzunun vitesler biraz zor ve sert geçiyordu. Cumartesi birşey yoktu oysaki, havanın serinliğine bağlayıp gözlem altında tutarak bir Kuşadası turu yaptım dönüşte sıkıntı yoktu. Ta ki aracı park etmek için geri vitese takıncaya kadar, debriyaja basılı tutup vitesi boşa alamayınca ben de mecburen motoru stop edip debriyajı pompaladım ve doldurarak vites değiştirip guzuyu anca park edebildim. Problem anlaşıldı, debriyaj merkezlerinden biri son nefesini veriyordu. Cihangir Usta'ya sorunca üst merkez arızası olduğunu, acilen değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Ama piyasadaki Kore-Tayvan markalardan daha farklı markalar araştırmamı, piyasada bulunan merkezlerin neredeyse tamamının çok kalitesiz olduğunu söyleyince ben de 1-2 gün TR çapınca parça arayışına girdim ki sağ olsun Cihangir Usta'nın bulduğu Blueprint marka debriyaj üst merkezini internetten sipariş verdim, parça geldi.

IMG_0754.JPG

Bugün de sabah saatlerinde gidip değişimi yaptık.

Guzunun üstünden çıkan orjinal debriyaj üst merkeziymiş. Ve dış bölümünde herhangi bir hasar/deforme yoksa tamir takımıyla tekrar yeni gibi kullanılabiliyormuş. Onu kenara alıp internetten tamir takımı araştırdım ve Cihangir Usta'nın önerisiyle orjinal kalitede bir markanın tamir takımını yurtdışında buldum, bir ara sipariş verip tamir takımıyla orjinal debriyaj üst merkezini kullanıma hazır şekilde yedekte tutacağım.

IMG_0781.JPG

Bu arada şöyle bir parçayı da arttırdık. :)

IMG_0780.JPG

Mavi olan bu parça eskiden frenleri yumuşatmak ve ani frenlerde aracın kızaklamasını önlemek amacıyla takılıyormuş. Tam adını bilmiyorum ama çakma ABS diye adlandırdıklarını biliyorum. :) Frenler de bana eskiden beri yumuşak geliyordu zaten. :) Debriyaj üst merkezini değiştirmek için bu parçanın sökülmesi şarttı fakat o parça olmadan frenleri görmek istediğimden parçayı geri taktırmadım. Sonuçta frenler sertleşti ve daha iyi tepki verir hale geldi ama biraz alışmak gerekiyor. Çünkü önceki haline göre epey sert oldu.

Bir de motor yağ kapağından terleme olduğundan kapak oringini değiştirdik. Cihangir Usta hazinesini açtı ve sağolsun buldu oringi. :)

IMG_0784.JPG

Eski oring resmen plastik olmuş. Kırılarak çıktı.

Ufak bir bakım günü yapmış olduk. :)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ufak bir güncelleme geçeyim. Geçen hafta pazar günü guzunun vitesler biraz zor ve sert geçiyordu. Cumartesi birşey yoktu oysaki, havanın serinliğine bağlayıp gözlem altında tutarak bir Kuşadası turu yaptım dönüşte sıkıntı yoktu. Ta ki aracı park etmek için geri vitese takıncaya kadar, debriyaja basılı tutup vitesi boşa alamayınca ben de mecburen motoru stop edip debriyajı pompaladım ve doldurarak vites değiştirip guzuyu anca park edebildim. Problem anlaşıldı, debriyaj merkezlerinden biri son nefesini veriyordu. Cihangir Usta'ya sorunca üst merkez arızası olduğunu, acilen değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Ama piyasadaki Kore-Tayvan markalardan daha farklı markalar araştırmamı, piyasada bulunan merkezlerin neredeyse tamamının çok kalitesiz olduğunu söyleyince ben de 1-2 gün TR çapınca parça arayışına girdim ki sağ olsun Cihangir Usta'nın bulduğu Blueprint marka debriyaj üst merkezini internetten sipariş verdim, parça geldi.

Ekli dosyayı görüntüle 29737

Bugün de sabah saatlerinde gidip değişimi yaptık.

Guzunun üstünden çıkan orjinal debriyaj üst merkeziymiş. Ve dış bölümünde herhangi bir hasar/deforme yoksa tamir takımıyla tekrar yeni gibi kullanılabiliyormuş. Onu kenara alıp internetten tamir takımı araştırdım ve Cihangir Usta'nın önerisiyle orjinal kalitede bir markanın tamir takımını yurtdışında buldum, bir ara sipariş verip tamir takımıyla orjinal debriyaj üst merkezini kullanıma hazır şekilde yedekte tutacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 29739

Bu arada şöyle bir parçayı da arttırdık. :)

Ekli dosyayı görüntüle 29738

Mavi olan bu parça eskiden frenleri yumuşatmak ve ani frenlerde aracın kızaklamasını önlemek amacıyla takılıyormuş. Tam adını bilmiyorum ama çakma ABS diye adlandırdıklarını biliyorum. :) Frenler de bana eskiden beri yumuşak geliyordu zaten. :) Debriyaj üst merkezini değiştirmek için bu parçanın sökülmesi şarttı fakat o parça olmadan frenleri görmek istediğimden parçayı geri taktırmadım. Sonuçta frenler sertleşti ve daha iyi tepki verir hale geldi ama biraz alışmak gerekiyor. Çünkü önceki haline göre epey sert oldu.

Bir de motor yağ kapağından terleme olduğundan kapak oringini değiştirdik. Cihangir Usta hazinesini açtı ve sağolsun buldu oringi. :)

Ekli dosyayı görüntüle 29740

Eski oring resmen plastik olmuş. Kırılarak çıktı.

Ufak bir bakım günü yapmış olduk. :)

Geçmiş olsun abi geçen uğradığımda bahsetmişti Cihangir usta büyük sorunlar çıkmadan atlatmışsın. Kazasız Belasız günlerde kullan. Dekerine daş değmesin :)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Geçmiş olsun abi geçen uğradığımda bahsetmişti Cihangir usta büyük sorunlar çıkmadan atlatmışsın. Kazasız Belasız günlerde kullan. Dekerine daş değmesin :)
Eyvallah kardeşim. Sağolasın, cümlemize inşallah. :)

Birkaç gün idare ettik ama valla bu sabah giderken yolda kalacağım herhalde diye çok tedirgindim. Çevreyolundan 6. sanayiye girerken mecburen dörtlüleri yaktım, dur kalklarda artık motoru kapatmam gerekti. Dükkanın önünde de debriyaj pedalının işlevi kalmadı desem yeridir. Biraz ucuz yırttık anlaşılan. :)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Bir güncelleme daha geçelim;

Yaklaşık 1,5 yıl evvel yaptırdığım ağır bakımın hemen sonrasında marş dinamosuna da bakım yaptırmıştım. Başında olmadığım için detayları bilmiyordum ama ne var ne yok yapıldı demişti usta. Daha sonrasında da birkaç defa marş almayıp tık dediği olmuştu. Bu sabah aracı park ettiğim yerden alırken marş basmadı. Tık dedi kaldı öyle. Birkaç denememe rağmen çalışmayınca etraftan destekle vurdurup işe gittim. 1-2 saat kadar sonra tekrar korkuyla marşa bastım ve bu sefer tereddütsüz çalıştı. Cihangir Usta'nın önerisiyle Karabağlar Sanayi'deki Dinamo Dünyası diye bir yere gittim direk.

IMG_0927.JPG

Yaşadığım problemi anlatınca marş otomatiğinden şüphelendiler ama Yaptıkları testlerde sorun bulamadılar. Kapalı kutu olduğu için de emin olamadılar tabi. Söküp bakabiliriz deyince de sökün hep beraber bakalım dedim. :) Biraz uğraştan sonra marş dinamosunu söktüler ve üzerinden orjinal marş otomatiği çıktı. Değişim gerektiğine karar verdiğim için usta elindeki parçalardan Brezilya menşeili parçayı getirdi. Neredeyse yarı fiyatına da Tayvan malı varmış. Ben tercihimi Samba'dan yana kullandım. :D Brezilyalıyı taktı usta. Aha kutusu da bu.

IMG_0925.JPG

Ücretini ufak bir pazarlıkla ödeyip ayrıldım. Yalnız burada önemle belirteyim; çok iyi ve düzgün esnaflar. Dinamo Dünyası aynı zamanda Dinamocu İbo olarak da geçiyor. Yaklaşımları vs çok iyiydi. İzmir içinde şarj ve marş dinamosu konusunda kesinlikle gidilecek bir yer, stoklarında revizyonlu ve sıfır olmak üzere hem çeşit çeşit dinamolar hem de yedek parçaları bolca mevcut. Çok memnun ayrıldım.

Oradan çıktım Cihangir Usta'ya hem çayını içeyim hem ayaküstü biraz muhabbet ederiz diye, birkaç saat kaldım tabi. :) Hazır gitmişken guzuyu bir kontrol ettirdim. Lifte kaldırmışken de bayadır aklımda olan şanzıman yağını değiştirteyim diye söyledim ki Cihangir Usta da yağı kontrol etti. Öğrendim ki benim şanzımanda zaten ATF varmış. :utan: Yağın rengine, kıvamına ve kokusuna baktı "boşuna değiştirmeyelim yağ çok iyi durumda" deyince şanzıman yağı değişimi iptal oldu. Çok az bir miktar ekleme yaptı sağolsun. Genel olarak sağ olsun alt takım disk balata, fren, motor yağı, vida, civata sıkılığı vs kontrolü yaptı. Alt travers taşıyıcılarının Civata eklerinin daha önce yanlış montajlandığını fark edip onları düzeltti. Marş dinamosu için Hava filtre kutusu vs komple söküldüğü için eksik-yanlış birşey yapılmış mı diye kontroller de yapıldı. Herhangi bir sorun olmadığından emin olduktan sonra guzuyu aşağıya indirip birkaç temizlik vs yapıp işlemleri bitirdik.

Bugünü de ufak bir bakım/onarımla geçirdik.

Üst Alt