Beyaz Guzu - TGN 58

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@aurora
Güzel tercih can :harika: eksiltme durumunu görmüş olursun, motor sessizliğine ve yakıta olumlu katkısı olur büyük ihtimal
Eksiltme çok olursa 5w40 denersin

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Ufak bir güncelleme geçelim.

Cumartesi günü Motul 8100 X-Clean FE 5w30 ile yağımızı değiştirdik. Orjinal hava ve yağ filtresini de taktık. İlk gözlemim motor daha sessiz gibi ama henüz hız yapamadım. Esas olarak 5. vites 3000 devirdeki sesi duymam lazım. :) Bakalım 5/30 ile eksiltme yapacak mı?

Bu arada dikkatimi çeken bir konu; son 2-3 haftadır özellikle sabahları ilk marşta 1-2 saniyelik sarsıntı oluyordu. 2 saniye sonra motor kendini topluyordu. Tam da 5000 km olmuştu yağı değiştireli. Sanırım daha önce kullandığım Mobil 10/40'ın ömrü bitti. Yağı değiştirdikten sonra herhangi bir sarsıntı olmuyor. Eğer 10/40'a tekrar geçersem farklı bir marka tercih edeceğim.
Güle güle kullan abi güzel yağ eksiltme olmazsa çok daha güzel olur ama biraz zor ihtimal eksiltmemesi.

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Bu arada dikkatimi çeken bir konu; son 2-3 haftadır özellikle sabahları ilk marşta 1-2 saniyelik sarsıntı oluyordu. 2 saniye sonra motor kendini topluyordu. Tam da 5000 km olmuştu yağı değiştireli. Sanırım daha önce kullandığım Mobil 10/40'ın ömrü bitti. Yağı değiştirdikten sonra herhangi bir sarsıntı olmuyor. Eğer 10/40'a tekrar geçersem farklı bir marka tercih edeceğim.
Bir uzun güncelleme daha geçelim.

Öncelikle yukarıda bahsettiğim sabahları ilk marşta 1-2 saniyelik sarsıntı yağdan değil, yanma odasına su almasından kaynaklıymış.

Başlayalım.

Yaklaşık 3 hafta önce radyatör alt hortumunun kelepçe bölümünden su kaçırma olduğu için haftasonu Tosun Usta'ya uğrayıp üstündeki kelepçeyi servisten aldığım kelepçe ile değişimini yaptırmıştım. Diğer kelepçeleri değiştirmek için hem saat geç olmuştu hem de yoğunlukları vardı. Tam da şu gün;

Semaver'de Buluşalım :)

Ertesi hafta iş yerinde kısa mesafe bir yere gittim, dönüş yolunda silkeleme olunca su eksikliğinden şüphelenip ibreye baktım ama hareket yoktu ben de sağa çektim. Kaputu açıp hava filtresinin arkasından su basınç(hava tıslaması) sesini duyunca arka taraftaki hortum ya da kelepçelerden şüphelendim ve şirkete de 100-150 metre kaldığı için tekrar guzuya binip şirketin önüne geldim. Hararet ibresinde yine hareket yoktu. Guzuyu park edince eğilip baktım ve hortumlardan birinin suyu koyverdiğini görmüş oldum. Motoru soğumaya bırakıp mesaiyi bitirdim ve sebilden yaklaşık 1 litre kadar su doldurup radyatöre ekledim, bir süre aracı çalıştırıp olabildiğince havasını alıp eve gittim ve bir Tosun Usta randevumuzu daha belirleyip bu sefer komple bir kontrol yaptık.

1.jpg

IMG_0124.JPG

Patlayan hortumu değiştirip tüm kelepçeleri orjinale döndürdük. 3 litre kırmızı antifriz üzerine bu sefer tortu oluşmasın diye saf su koydurdum özellikle. Yalnız ilginç şekilde kelepçeler orjinal olsa da radyatör hortumlarındaki basınç kelepçelerden sızıntı yaptırıyordu. Bu sefer sistem tekrar kontrol edildi ve radyatör üzerindeki genleşme kabına giden demir boru içerisinde tıkanıklık fark etti Ozan Usta. Benim daha önce radyatör de değişmişti oysa ki. Bu hortumlar kontrol edilmemiş demek ki daha önce. Neyse detaya girmeyeyim parçanın içi neredeyse hava geçmeyecek kadar tıkanmış. Temizleme sırasında da kırıldı. Parça şu görseldeki 6 numaralı parça;

5435075.gif

Parça kırılınca ısıya dayanıklı bir hortum uydurduk yerine ama kampanya zamanı servisten orjinalini alacağım. Aslında hortum normalde hiç görünmüyor bile ama içime de sinmiyor öyle kalması.

Kontroller bitince tekrar test ettik ve yine üst hortum kelepçesinden kaçırma yapınca radyatör kapağı açık şekilde bir süre izledik. Radyatörden hava kabarcıkları ve hafif köpüklenme gelmeye başlayınca işin adı konmuş oldu. Evet, silindir kapak contasını yakmışız ya da kapakta çatlak var.

Moralim bozuk şekilde üstelik de ters zamanda gelen bu haber, fiyatla da birleşip canımı sıkınca aracı evin önüne kapatıp bir süre fiyat parça vs araştırmaya karar verdim zira maliyet yüksekti. Uzun saatleri araştırmaya ayırsam da kafamda ortalama bir işleyiş ve bütçe çıkardım. Aklıma daha önce de telefonla konuştuğum ve destek aldığım İzmir'deki Mazda ustalarından Dündar Usta geldi, yine beraber çalıştığı Cihangir Usta ile iletişim kurup ortalama maliyet rica ettim. Kafama da yatınca kararımı da vermiş oldum.

Daha önce @Murat abiye Mazda 3'ün ilk bakımı için Dündar Usta'yı önermiştim. Kendim de üst kapak contasını değiştirtmiştim Dündar Usta'ya. Çok daha öncesinden beri de çok çeşitli memnuniyet yorumlarını ve bizzat Dündar Usta'nın yazılarını da okumuştum. Bu nedenle içim de rahattı guzuyu emanet ederken.

Bu arada araştırmalarım sırasında fark ettim ki birçok farklı marka ve modelde otomobil kullanıcısı, silindir kapak contasının orjinal kullanılması gerektiği ile çeşitli tecrübelerini paylaşmış ve bunun üzerinde önemle durmuş, aynı zamanda yan sanayi contanın erken deforme olduğu ile ilgili de çok fazla tecrübe okumuş oldum. Bunun üzerine kaliteli olduğu söylenen Japon markalarını boş verip Merser'e bir e-posta geçtim. :) Maalesef ki stoklarında yokmuş fakat Merser yedek parça bölümünden Abdullah Bey sağ olsun şunu yazmış; ''Eğer acilse Yeni Mazda stoklarında 1 adet mevcut''.

Yeni Mazda'yı arayıp parçayı ayırttım ve o hafta sonu bir İstanbul turu yaptım. :cool:

haosdasd.JPG

Çok kısıtlı zamanda vakit ayarlayıp @Murat abiyi aradım. İstanbul'a gidip de görmemek olmazdı. Sağ olsun geldi iki lafın belini kırdık bol bol çay içip tatlımızı da yedik. :p @kadir 'i de görmek isterdim ama farklı planları varmış. Kısmet sonraki sefere.

Döndüm İzmir'e. 1 Kasım sabahın ilk saatlerinde yolculuğumuz başladı. (Yolda bir gözüm sürekli hararet ibresinde) İlk durak İzmir Mazda Yetkili Servisi Yeni Mazda.

alskjdklsad.JPG

Ayırtmış olduğum orjinal silindir kapak contasını aldım. Bu arada da biz Ege ekibinin şikayetlerini, Gören, Merser ve Herter'in ilgilerinin şahane olduğunu, Yeni Mazda'nın gerek ilgi gerekse geri dönüşlerinin çok eksik olduğunu kendilerine detaylıca ilettim. Tülin Hanım sağ olsun konuyla detaylı şekilde ilgileneceğini belirtip e-posta ve telefonunu da kartına ekleyip bana verdi. Başka bir problemle ilgili de 2 gün içerisinde dönüş yaptı ayrıca. O konuyu da sonuçlandırmaya çalışıyoruz. :) Tülin Hanım'a buradan da teşekkürlerimi ileteyim.

IMG_0212.JPG

Mazda 626 GE (92-97) Silindir Kapak Contası Parça Numarası: FP39-10-271

Kahvemizi içip, contamızı alıp Japon Car Servis Dündar Usta / Cihangir Usta'nın yolunu tuttuk. İlk selamlaşma hal hatır sorma ve biraz sohbetten sonra guzuyu lifte alıp işlemlere başladık.

IMG_0216.JPG

Dündar Usta ve Cihangir Usta sağ olsunlar ikisi birlikte hızlı ve düzenli şekilde sökme ve dağıtma işlemine başladı.

IMG_0213.JPG

Ortalık dağıtılınca şu görüntü ortaya çıktı;

IMG_0220.JPG

Bu da manifold sökülerek kontrole gidecek silindir kapağımız ve üzerinden çıkan eski conta;

IMG_0217.JPG

1. ve 4. silindirlerde su alma tespit edildi.

Bu arada büyük bir şansla Almanya'dan getirtmiş olduğum sis farlarımı da aradan çıkaralım demiştim. Daha önce @bayraktar Hamdi'yle uğraşa didine sis farlarını monte etmiştik. @MX9 Ahmet Abi'de bize katılmıştı. Daha önce de sis farı tuşunu takmıştık zaten. Röleyi de takıp sistemi denedik ama çalıştıramadık. Meğerse çok yanlış sularda yüzmüşüz. :uzgnm: Hazır vakit varken Dündar Usta'nın orada sis farlarına da el attık.

IMG_0233.JPG

Mehmet Usta sağ olsun epey uğraştı ama sislere komut veremiyordu. Meğer bizim Mazda fabrikası benim araca sis farı tesisatı çekmeyi unutmuş. :kötü: Far yükseklik ayar soketi var, arka sis soketi var fakat ön sis soketi yok. Mecburen içeriden tesisat yapılarak tuşa bağlanacak. Bu nedenle sis işimiz de ertelendi. Müsait zamanda ona da bakacağız.

IMG_0253.JPG

Bu daha önce çektiğim bir fotoğraf.
Soldan sağa; Beyaz: Ayna Ayar Soketi - Mavi: Far Yükseklik Ayarı Soketi - Sarı: Arka Sis Farı Soketi

Konumuza dönelim yine; neyse ki silindir kapağında bir çatlak çıkmadı ve beni büyük bir rahatlama aldı. Zaten Cihangir Usta, üzerinden çıkan silindir kapak contasının halini beğenmemişti ve problemin büyük ihtimal contadan olduğunu tahmin etmişti. Neyse ki öyle çıktı. 1 tam gün aradan sonra silindir kapağı taşlanıp, temizlenip geri geldi. Tabi ki ben de. :) Bu ara da @major35 Hasan da aks kafası değişimi için Dündar Usta'ya ilk ziyaretini yapmış oldu. :)

IMG_0231.JPG

Arkadaki liftte de aks kafası bekleyen misafirimiz. :)

IMG_0247.JPG

''Sanwa'' marka Japon üretimi conta takımı sipariş geçildi. İçinden üst kapak contası ''Stone'' marka çıktı. Silindir kapak contasını da yetkili servisten aldık. Tam bir kombo oldu yani. :D Diğer kullanılmayan contalar yedekte duruyor artık. İnşallah çok uzun yıllar ihtiyacımız olmaz. :harika:

Cihangir Usta manifoldu silindir kapağına takarak montaj için beklemeye geçti ve Dündar Usta müsait olunca beraber kapağı yerine koydular. Sıra geldi saplamaları yerine koymaya. Buraya bir dip not geçeyim. Saplamalar tork anahtarıyla değil, dereceli anahtarla sıkılıyormuş. Bu duruma uymayan nice ustalar vardır diye tahmin ediyorum. Fakat Dündar Usta'da neredeyse tüm işlemler fabrikasyon ve aslına uygun yapılıyor. Çok ince detaylar var ki ben sormaktan bıktım onlar sağ olsunlar açıklamaktan bıkmadı.:asik:

Kaputta da şu ibare mevcut;

IMG_0225.JPG

Dereceli anahtar aparatı da şöyle oluyor;

IMG_0226.JPG

Cihangir Usta ve Dündar Usta, silindir kapağı sıkıldıktan sonra geri kalan triger, egzantrik, kablo bağlantıları, hortumlar, soketler, distribütör vs hepsini sırayla ve itinayla yerlerine yerleştirip ayarlarını yaptılar.

lksjdlsad.JPG

IMG_0252.JPG

@major35 Hasan'la araya kaynak yaptık. :p Cihangir Usta montaja devam ediyor.

IMG_0251.JPG

Son kontrollerden ve Dündar Usta'nın yaklaşık yarım saatlik yol testinden sonra guzuma kavuştum, teşekkürlerimi iletip diğer işlemleri yapıp ayaküstü sohbet muhabbetten sonra eve dönüş yolundayım artık. :harika:

Bu arada Dündar Usta'nın testinde yokuş yukarı zorlama da yer alıyormuş. Zorlu şartlara tabi olduktan sonra guzuma kavuştum yani.:p

Yapılan işlemler;

1 - Silindir kapak taşlama, lifter ve kapak temizliği
2 - Egzo, emme, üst kapak ve silindir kapak conta değişimi (Bazı ekstra conta/keçe değişimleri de yapıldı.)
3 - Sübap lastikleri değişimi
4 - Soğutma suyu ve antifriz değişimi (Toyota orjinal kırmızı organik antifrizi koyuldu)
5 - LPG regülatör değişimi

Bunların yanında gözümden kaçan birkaç ekstra kontrol, bakım ve tamirat işleri olmuştur illa ki.

Ayrıca Dündar Usta'nın dükkanında epey donanım mevcut. Örneğin benim Guzu'yu cihaza bağlayıp hata kodlarını bile görebildik. İlk söküm sırasında soketler çıkarıldığı için çıkarılan soketlerin hatalarını Türkçe olarak ekrana verdi. Daha sonra beyne sıfırlama yapıp tekrar testi çalıştırdığımızda herhangi bir hata vermedi. Şu ana kadar sadece Adem Usta'da cihaz olduğunu duymuştuk ama artık Dündar Usta'da da cihaz olduğunu biliyoruz. :)

Bir diğer unsur ise kesinlikle kaliteli malzeme kullanıyorlar. Birçok Liqui Moly ürünü de dükkanlarında mevcut. Bunun yanında Würth ürünleri de var ve markasını bilmediğimiz ama lazım olduğunda kullandıkları çeşit çeşit ürünler de mevcut.

İçimi rahatlatan bir gelişme daha oldu. Cihangir Usta elinden geldiğince kendine has yöntemlerle motorun alt bölümünü, segmanları, pistonları ve piston yuvalarını kontrol etti ve çok iyi durumda olduğunu söyledi. Dündar Usta da testi bitirip geldiğinde guzunun harika kondisyonda olduğunu, özellikle motorun son 2-3 yıl içerisinde dükkanına gelen 626'lar arasında en iyisi olduğunu söyledi. Bu durum hem çok hoşuma gitti hem de içimi çok çok rahatlattı çünkü özellikle şu dönemde motorun alt tarafından açılacak bir masraf beni aşırı zorlar hatta geçici yatışa kadar giderdi durum. Maşallah deyip keyfini yaşayıp bakımlarımıza devam edelim. :huhuu:

Son olarak; Dündar Usta ile son 1.5 yıl içerisinde birkaç kez telefon görüşmesi yapmıştım. Kendisi sağ olsun telefonda bile çok yardımcı olmuş, yol yordam göstermişti. Cihangir Usta'yı da Facebook gruplarındaki yardımseverliği ve ilgisinden ötürü tanıyordum ve son birkaç aydır mesajla sorduğum sorulara gayet tatmin edici ve iyi şekilde dönüş yapıyordu. Bu vesileyle de tanışmış olduk. Memnun kaldım mı? Kesinlikle ve kesinlikle çok iyi işler yapıyorlar. Özellikle titiz, kontrolcü ve düzenli çalışıyorlar. Bazı noktalarda da yol yordam gösterip fikir veriyorlar. Bunun yanında gereksiz bir durumsa parça değişimine gitmiyorlar. Örneğin benim motor yağı bile değişmedi, ayrıca bujiler de kontrol edildi ve değişmedi. Bir de neredeyse tüm tamirat boyunca dükkandaydım, gerek sohbetleri, gerekse benim bitmek bilmeyen sorularıma açıklayıcı ve gayet tatmin edici cevapları nedeniyle buradan da bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki bakımda Liqui Moly yağ deneyeceğimiz de kesinleşmiş oldu. ;)

Ekli dosyalar

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Usta ellerde gençleştirilen motor gibisi yoktur. Her bir bakım araçlarımızı daha da sevdiriyor bizlere. Güle güle kullanın. Artık uzun yıllar içiniz rahat olsun inşallah. Bizler gibi bulunduğu şehirde usta sıkıntısı çekenlere de bir kapı açsın Rabbim. Gerçekten de "Bilenle bilmeyen bir olur mu hiç?" demeden edemiyoruz. Ustaların da ellerine sağlık. En iyi reklam eş dost tavsiyesidir ve en iyi ücret Allah razı olsun dedirtebilmektir.

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Can, harika anlatmışsın :) Olayın daha masraflı duruma gitmediğine sevindim, emeği geçen ustalarımuza da, ilgisinden dolayı Yeni'ye de bir teşekkür bizden olsun. Kazasız belasız masrafsız binmek nasip olsun, güle güle kullan.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@aurora Can abi güle güle kullan kuzuyu sorunsuz sürüşler dilerim. Dündar ustayla Cihangir ustalarda ellerinden geleni yapmışlar çalışmalarını beğendim. Muhabbetleri de süper.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Güle güle kullan kullan Can, daha uzunca süre kafan rahat.

Ben de nisan ayında gelirken, Cihangir ustanın beynine kan sıçratmak için traktörle geleceğim :) başbaşa biraz maziyi yad etsinler :D :D
Eyvallah Murat Abi sağolasın. Cihangir Usta'ya çaktırmadım geleceğini sürpriz olsun. :p

Usta ellerde gençleştirilen motor gibisi yoktur. Her bir bakım araçlarımızı daha da sevdiriyor bizlere. Güle güle kullanın. Artık uzun yıllar içiniz rahat olsun inşallah. Bizler gibi bulunduğu şehirde usta sıkıntısı çekenlere de bir kapı açsın Rabbim. Gerçekten de "Bilenle bilmeyen bir olur mu hiç?" demeden edemiyoruz. Ustaların da ellerine sağlık. En iyi reklam eş dost tavsiyesidir ve en iyi ücret Allah razı olsun dedirtebilmektir.
Teşekkür ederim. :) İnşallah sıkıntısız keyifle kullanmaya devam ederiz. Özellikle bu aracı bilen ''Usta''ları tercih ediyorum ki işi ustasına yaptıralım. :)

Can, harika anlatmışsın :) Olayın daha masraflı duruma gitmediğine sevindim, emeği geçen ustalarımuza da, ilgisinden dolayı Yeni'ye de bir teşekkür bizden olsun. Kazasız belasız masrafsız binmek nasip olsun, güle güle kullan.
Sağolasın abi çok teşekkürler. :)

@aurora Can abi güle güle kullan kuzuyu sorunsuz sürüşler dilerim. Dündar ustayla Cihangir ustalarda ellerinden geleni yapmışlar çalışmalarını beğendim. Muhabbetleri de süper.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Eyvallah kardeşim, kafalarını da epey şişirdim ama görüyorum ki bilgiyi paylaşmayı çok seviyorlar. Hiçbir şeyi saklamadan en ince tüyolarına kadar tüm bilgileri rahatlıkla verebiliyorlar.

hem geçmiş olsun diyelim hem güle güle kullan diyelim abi.fazla masraf çıkmadan önlem alınmış.
Sağolasın kardeşim, ben en çok da büyük masraf açmasından çekiniyordum. O yüzden yaptırıncaya kadar kontak kapattım. :)

Epey bir bakım gördü guzu sayende güle güle eskisin
Teşekkür ederim, şöyle bir geriye dönüp baktım da epey emek ve para harcamışız. Ama sonuç itibariyle keyifle binebiliyorum.:harika: Maşallah diyelim. :)

Bu arada yine bir bakım günü yaşadık ama bu sefer farklı bir sebepten.

Nadiren de olsa (anca ayda bir desem yeridir) guzuda geç çalışma problemi vardı ama bu geç çalışma sabahları değil, aracı kullanıp bir yere park ettikten 1-2 saat sonra marşa basarsam oluyordu. İlk marşta zorlamayıp 2. marşta çalıştırıyordum. Bu konuyu bakımlarda sorduğumda yakıtta pislik olmuştur vs diye cevaplar aldığım için ve çok nadiren yaptığı için de üzerine düşmedim. Silindir kapak contası değişimi sonrası 24 saatte 3-4 defa bu problemi yapınca pazar günümü testlere ayırdım.

Öncelikle değiştirdiğim LPG regülatöründen şüphelendim. Aracı LPG'de kullanıp eve geldiğimde regülatör basınç hortumunu çıkardım. Amacım LPG regülatör diyaframının fabrikasyon hatasının olup olmadığını, manifolda gaz kaçırıp kaçırmadığını öğrenmekti. 1 saat sonra yine ilk marşta almadı. Bu sefer regülatör basınç hortumunu takıp LPG'de aracı biraz kullanıp tekrar eve geldim ve motor stop ettikten sonra LPG enjektörlerinin gaz hortumunu söktüm. Yine amacım enjektörlerin açık kalıp da manifolda gaz kaçırıp kaçırmadığını test etmek fakat burada aynı zamanda LPG gaz kesiciyi de test etmiş oluyordum. Çünkü 1 saat sonra kaputu açınca LPG kokusu alsaydım gaz kesici arızalı diyecektim. 1 saat sonra denediğimde yine ilk marşta almadı. Bu durumda LPG'yi eledim. Enjektör gaz hortumunu takıp aracı benzine aldım. 8-10 km benzinde kullanıp eve geldim ve motoru biraz soğumaya bıraktım. 1 saat sonra marşa bastığımda tahmin ettiğim üzere yine ilk marşta araç çalışmadı. Aracı benzinde bıraktım.

Sorunun benzin yakıt sisteminde olduğuna %99 ihtimal veriyordum. Konuyu biraz derinlemesine araştırınca karşıma çıkan sonuçlar; benzin basınç regülatörü(benzin geri dönüş valfi), ısı müşürü, kanister ihtimalleri. Benzin basınç regülatörünün arıza vermesi durumunda yaşanan boğulma konusu, benim yaşadığım probleme çok benzediği için aklımın bir köşesinde bu parçayı kesinlikle test ettirmek vardı. Parçaları test etmeyi bilmediğim için bugün soluğu Dündar Usta'nın yanında alayım dedim, marşa bastım ve ilk marşta kolayca çalıştı. Bu durum bende tekrar LPG şüpheleri yarattı. Dündar Usta'nın yanına gittim, konuyu anlattım ve Cihangir Usta ile incelemeye başladılar. Cihangir Usta'ya yaptığım testleri anlattım. O da baştan itibaren kontrollerini yaptı. LPG regülatörü yeni olunca LPG şüpheleri azaldı doğal olarak. Benzin basınç regülatöründen ve ısı müşüründen şüphelendiğimi iletince ısı müşürünün sorunlu olması durumunda ilk çalışma sonrasında da motorun problemli çalışacağını belirtip benzin basınç regülatörünü özellikle kontrol etti ve sorunun kaynağını bulmuş oldu. Parçanın içindeki valf arızalı olduğu için vakumu ölçmesi gereken yere benzin kaçıyordu ve bu benzin de vakum hortumundan manifolda ulaşıyordu ve ilk marş esnasında motorun boğulmasına sebep oluyordu. Parçanın fiyatı yetkili serviste 768 TL. Çıkmasına da 150 TL istediler. Çıkması için Cihangir Usta ''diyafram kuru kaldığı için ya bozuk ya da ömrü kısa olabilir'' deyince bir ihtimal parçacıları araştırdım ve yurtdışından servis harici orjinal olarak gelen sıfırını buldum. Parçacıdan alıp regülatörü değiştirdik ve vaktim de olduğu için 3-4 saat içerisinde hem LPG'de hem de benzinde 4-5 kez test ettim. Şimdilik çözüme kavuştuk gibi. Guzu neredeyse yarım marşta çalışıyor desem yeridir. Maşallah. :harika:

Bu arada bir dipnot ileteyim; aracımda benzin sarfiyatı fazla gibi geliyordu bana. Yılda ortalama 10-11 bin km yapıyorum ve aylık ortalama 80-100 TL'lik benzin alıyordum. Benzini tek başına hiç ölçmesem de bu yakıt bana fazla gibi geliyordu fakat olması gerekenin ne olduğunu bilmediğim için de üzerinde durmamıştım. Meğersem bu problemden kaynaklı vakum bölümüne de benzin kaçağı oluyormuş. Bu yakıt fazlalığını da buna bağladım. Bakalım gelecekte benzin sarfiyatım düşecek mi merak ediyorum.

regul2.jpg

benzinbasincregulatoru2.jpg

Benzin basınç regülatörünün testini yapmak da basit. Araç rolantide çalışırken C noktasındaki hortum sıkılarak A noktasında hortum çıkarılır. Eğer A noktasından benzin geliyorsa benzin geri dönüş valfi bozuktur.

Bir diğer kafamı kurcalayan konuysa radyatör hortumlarının sertliğiydi. Silindir kapak contasını değiştirdikten sonra sertlik oldukça gitmişti ama pazar günü yaptığım testlerde hortumların yine oldukça sert olduğunu görünce bu konuyu da Cihangir Usta ile istişare ettik. Guzuda HKT marka 1.1 barlık yan sanayi kapak mevcuttu ve bunun yerine Cihangir Usta orjinal Nissan Almera (yanılmıyorsam) kapağı taktı. Kısa bir testten sonra radyatörün yan sanayi olmasından kaynaklı olarak kapak bölümünden yedek su kabına giden hortumun da gevşek olduğunu (bu bölümde de su kaçağı vardı) fark edip oraya bir kelepçe taktı. Bu sefer esas teste başlayıp gözlemledik, radyatör hortumlarının sertliği epey gitti. Genleşme kabına suyu sağlıklı şekilde verip alıyordu. Bunu da fan açmadan önce suyun seviyesinin yükselip, fan açınca alçalmasından anladım. Yan sanayi kapakların da çok sağlıklı olmayabileceğini kabul edip yedek durması açısından bulursam ''Tama'' marka kapak alıp ayrıca da servisten orjinal radyatör kapağı alacağım.

Bayraktar

ve cemşid...
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
Geçmiş olsun kardeş. Detaylı anlatımın sayesinde harika bilgiler edinmiş oluyoruz.
Ustaların da eline koluna sağlık tabi... ;)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Eyvallah Murat Abi sağolasın. Cihangir Usta'ya çaktırmadım geleceğini sürpriz olsun. :p

Teşekkür ederim. :) İnşallah sıkıntısız keyifle kullanmaya devam ederiz. Özellikle bu aracı bilen ''Usta''ları tercih ediyorum ki işi ustasına yaptıralım. :)

Sağolasın abi çok teşekkürler. :)

Eyvallah kardeşim, kafalarını da epey şişirdim ama görüyorum ki bilgiyi paylaşmayı çok seviyorlar. Hiçbir şeyi saklamadan en ince tüyolarına kadar tüm bilgileri rahatlıkla verebiliyorlar.

Sağolasın kardeşim, ben en çok da büyük masraf açmasından çekiniyordum. O yüzden yaptırıncaya kadar kontak kapattım. :)

Teşekkür ederim, şöyle bir geriye dönüp baktım da epey emek ve para harcamışız. Ama sonuç itibariyle keyifle binebiliyorum.:harika: Maşallah diyelim. :)

Bu arada yine bir bakım günü yaşadık ama bu sefer farklı bir sebepten.

Nadiren de olsa (anca ayda bir desem yeridir) guzuda geç çalışma problemi vardı ama bu geç çalışma sabahları değil, aracı kullanıp bir yere park ettikten 1-2 saat sonra marşa basarsam oluyordu. İlk marşta zorlamayıp 2. marşta çalıştırıyordum. Bu konuyu bakımlarda sorduğumda yakıtta pislik olmuştur vs diye cevaplar aldığım için ve çok nadiren yaptığı için de üzerine düşmedim. Silindir kapak contası değişimi sonrası 24 saatte 3-4 defa bu problemi yapınca pazar günümü testlere ayırdım.

Öncelikle değiştirdiğim LPG regülatöründen şüphelendim. Aracı LPG'de kullanıp eve geldiğimde regülatör basınç hortumunu çıkardım. Amacım LPG regülatör diyaframının fabrikasyon hatasının olup olmadığını, manifolda gaz kaçırıp kaçırmadığını öğrenmekti. 1 saat sonra yine ilk marşta almadı. Bu sefer regülatör basınç hortumunu takıp LPG'de aracı biraz kullanıp tekrar eve geldim ve motor stop ettikten sonra LPG enjektörlerinin gaz hortumunu söktüm. Yine amacım enjektörlerin açık kalıp da manifolda gaz kaçırıp kaçırmadığını test etmek fakat burada aynı zamanda LPG gaz kesiciyi de test etmiş oluyordum. Çünkü 1 saat sonra kaputu açınca LPG kokusu alsaydım gaz kesici arızalı diyecektim. 1 saat sonra denediğimde yine ilk marşta almadı. Bu durumda LPG'yi eledim. Enjektör gaz hortumunu takıp aracı benzine aldım. 8-10 km benzinde kullanıp eve geldim ve motoru biraz soğumaya bıraktım. 1 saat sonra marşa bastığımda tahmin ettiğim üzere yine ilk marşta araç çalışmadı. Aracı benzinde bıraktım.

Sorunun benzin yakıt sisteminde olduğuna %99 ihtimal veriyordum. Konuyu biraz derinlemesine araştırınca karşıma çıkan sonuçlar; benzin basınç regülatörü(benzin geri dönüş valfi), ısı müşürü, kanister ihtimalleri. Benzin basınç regülatörünün arıza vermesi durumunda yaşanan boğulma konusu, benim yaşadığım probleme çok benzediği için aklımın bir köşesinde bu parçayı kesinlikle test ettirmek vardı. Parçaları test etmeyi bilmediğim için bugün soluğu Dündar Usta'nın yanında alayım dedim, marşa bastım ve ilk marşta kolayca çalıştı. Bu durum bende tekrar LPG şüpheleri yarattı. Dündar Usta'nın yanına gittim, konuyu anlattım ve Cihangir Usta ile incelemeye başladılar. Cihangir Usta'ya yaptığım testleri anlattım. O da baştan itibaren kontrollerini yaptı. LPG regülatörü yeni olunca LPG şüpheleri azaldı doğal olarak. Benzin basınç regülatöründen ve ısı müşüründen şüphelendiğimi iletince ısı müşürünün sorunlu olması durumunda ilk çalışma sonrasında da motorun problemli çalışacağını belirtip benzin basınç regülatörünü özellikle kontrol etti ve sorunun kaynağını bulmuş oldu. Parçanın içindeki valf arızalı olduğu için vakumu ölçmesi gereken yere benzin kaçıyordu ve bu benzin de vakum hortumundan manifolda ulaşıyordu ve ilk marş esnasında motorun boğulmasına sebep oluyordu. Parçanın fiyatı yetkili serviste 768 TL. Çıkmasına da 150 TL istediler. Çıkması için Cihangir Usta ''diyafram kuru kaldığı için ya bozuk ya da ömrü kısa olabilir'' deyince bir ihtimal parçacıları araştırdım ve yurtdışından servis harici orjinal olarak gelen sıfırını buldum. Parçacıdan alıp regülatörü değiştirdik ve vaktim de olduğu için 3-4 saat içerisinde hem LPG'de hem de benzinde 4-5 kez test ettim. Şimdilik çözüme kavuştuk gibi. Guzu neredeyse yarım marşta çalışıyor desem yeridir. Maşallah. :harika:

Bu arada bir dipnot ileteyim; aracımda benzin sarfiyatı fazla gibi geliyordu bana. Yılda ortalama 10-11 bin km yapıyorum ve aylık ortalama 80-100 TL'lik benzin alıyordum. Benzini tek başına hiç ölçmesem de bu yakıt bana fazla gibi geliyordu fakat olması gerekenin ne olduğunu bilmediğim için de üzerinde durmamıştım. Meğersem bu problemden kaynaklı vakum bölümüne de benzin kaçağı oluyormuş. Bu yakıt fazlalığını da buna bağladım. Bakalım gelecekte benzin sarfiyatım düşecek mi merak ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 24523

Ekli dosyayı görüntüle 24524

Benzin basınç regülatörünün testini yapmak da basit. Araç rolantide çalışırken C noktasındaki hortum sıkılarak A noktasında hortum çıkarılır. Eğer A noktasından benzin geliyorsa benzin geri dönüş valfi bozuktur.

Bir diğer kafamı kurcalayan konuysa radyatör hortumlarının sertliğiydi. Silindir kapak contasını değiştirdikten sonra sertlik oldukça gitmişti ama pazar günü yaptığım testlerde hortumların yine oldukça sert olduğunu görünce bu konuyu da Cihangir Usta ile istişare ettik. Guzuda HKT marka 1.1 barlık yan sanayi kapak mevcuttu ve bunun yerine Cihangir Usta orjinal Nissan Almera (yanılmıyorsam) kapağı taktı. Kısa bir testten sonra radyatörün yan sanayi olmasından kaynaklı olarak kapak bölümünden yedek su kabına giden hortumun da gevşek olduğunu (bu bölümde de su kaçağı vardı) fark edip oraya bir kelepçe taktı. Bu sefer esas teste başlayıp gözlemledik, radyatör hortumlarının sertliği epey gitti. Genleşme kabına suyu sağlıklı şekilde verip alıyordu. Bunu da fan açmadan önce suyun seviyesinin yükselip, fan açınca alçalmasından anladım. Yan sanayi kapakların da çok sağlıklı olmayabileceğini kabul edip yedek durması açısından bulursam ''Tama'' marka kapak alıp ayrıca da servisten orjinal radyatör kapağı alacağım.
Can'ım bende de buna benzer bir durum oluyor, benimki çalışmama değil de rolanti sürünüyor sanki. Bu testi deneyeceğim. Harika bilgiler teşekkürler. Bu arada umarım valf arızalı değildir.:):):)

Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
Can'ım bende de buna benzer bir durum oluyor, benimki çalışmama değil de rolanti sürünüyor sanki. Bu testi deneyeceğim. Harika bilgiler teşekkürler. Bu arada umarım valf arızalı değildir.:):):)
Sağolasın abi, bence ilk olarak cihaza bağlatabilirsin. Belki sensör vs arızası da olabilir. Veya ince bir ayarı da olabilir bilemedim.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Yapılan işlemlerin bu kadar detaylı anlatılması güzel olmuş, bakım ve onarım zaten ehil ustalarda yapılmış. Allah kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin Can. :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Kitap gibi olmuş, elinize sağlık. Ustayla röportaj yapsak bu kadar detaylı anlatabilir miydi bilmiyorum. Bilginin insana değer kattığı kesin.

Üst Alt