2.El Araç Satışlarında Yargıtay'dan Önemli Karar

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aracı alan kişi kilometrenin düşürüldüğünü nasıl ortaya koyduysa (tüvtürk kayıtları veya servis kayıtları) bu bir delildir, yoksa elde delil olmadan dava açılamaz, mahkeme de karar veremez... Burada iş, bilinçli vatandaşa düşüyor. Aldığı aracın varsa ilan görüntüsünü alacak veya satıcı ile her şeyi ortaya döken sözleşme imzalayacak, iş daha da garanti olsun diyorsa bu sözleşmeyi noterden onaylatacak... Bu şekilde yapılan alış verişlerde iki tarafın hakkı da korunmuş olur.

Tam bu noktada satıcının da mağdur olmaması için km'si düşürülmüş aracı satarken "satıcı bunu açıkça belirtse dahi" alıcının da "aracın km'nin düşürüldüğünü bildiğini ve kabul ettiğini" ibraz eden bir madde koymalı. Yoksa alıcıya "ben mağdurum" diyeceği bir ortam oluşturulmuş oluyor. Siz ne kadar dürüstçe davranıp km'sinin düşürüldüğünü söylemiş olsanız bile şartlar dahilinde zarara uğrayan alıcıymış gibi görüldüğünden mahkeme onu haklı buluyor. Belki de siz km'si düşürüldüğü için aracınızı ucuza bile satmıştınız, her şeyi açık açık da söylemiştiniz. Ama karşıdaki sahtekar çıkmış? Bence bu dava da böyle bir şey. Allah aşkına siz hiç 54000 km'de olup da 22000 bin liraya satılan bir araç gördünüz mü? 22000 liraya satılmışsa satıcı km'sinin düşürüldüğünü bildiğinden/söylediğinden fiyatı düşürmüştür zaten. Ama alıcı bununla da yetinmemiş ki bir de dava açmış. Kim bilir?

Mahkeme belki de ibretlik olsun diye böyle bir karar almıştır? Bu karar alınırken "sahtekar satıcılara karşı alıcılar korunmaya çalışılmış olsa da sahtekar alıcılara yeni bir zemin hazırlanmış". En başından beri yanlış gördüğüm nokta bu özetle. ;)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Araç muayene istasyonlarının km kayıtları delil olmaz, olamaz. O sadece günün tespitidir.

Bayraktar bazı hukuksal durumları gözardı ediyorsun.

ikinci el araç satılan internet sitesine giren vatandaş, '54 bin 700 kilometre ve hasarsız' notunun paylaşıldığı ilanı gördü. Araç sahibiyle irtibata geçen vatandaş, 22 bin lira karşılığında beğendiği otomobili satın aldı. Satış işleminden 8 gün sonra aracı servise götüren vatandaş, büyük şok yaşadı.

'Orijinal' diye satın aldığı aracın birçok parçasının değiştirildiği, kilometresinin ise 137 bin 864'ten 54 bin 700'e düşürüldüğünü öğrenen alıcı, parasının iadesi istemiyle satıcıya müracaat etti.

Km si gerçekten 54 bin olsaydı, birçok parçası değişmeseydi, aracı 22 bin TL ye verir miydi?

Aslına bakılırsa burada "nitelikli dolandırıcılık" bile var. Alıcıdan fazladan bilmem kaç bin TL haksız kazanç elde etmiş.

Sözleşme olması önemli değil. Buraya yazılanlar bile delil sayılır. Bunu artık iyi belleyin yahu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Muayene istasyonlarının kayıtları delil olur abi. :) Aracın, karayollarında sağlıklı ve güvenli bir şekilde yol alması için kurulmuş otoritedir ve her yaptığı işlem araç için delil niteliği taşır... ;)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
+++

Ekleme yapayım. Bir siteye yazdıklarımdan dolayı yargılandım... :)

İstediğin kadar yok yazmadım etmedim denilsin. Ekran görüntüsü, database kayıtları yeterlidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Muayene istasyonlarının kayıtları delil olur abi. :) Aracın, karayollarında sağlıklı ve güvenli bir şekilde yol alması için kurulmuş otoritedir ve her yaptığı işlem araç için delil niteliği taşır... ;)

km ibaresini atlamışım, sen yanıt yazarken düzelttiydim.

Hiçbir araç muayene istasyonu km. nin gerçek olup olmadığını kontrol bile etmez. Yok öyle birşey.

Hangi muayene istasyonu, bir aracın parçalarının orjinal olup olmadığını kontrol ediyor? Sadece istasyona geldiği günün km. sini yazıyor o kadar.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Km si gerçekten 54 bin olsaydı, birçok parçası değişmeseydi, aracı 22 bin TL ye verir miydi?
Aslına bakılırsa burada "nitelikli dolandırıcılık" bile var. Alıcıdan fazladan bilmem kaç bin TL haksız kazanç elde etmiş.

Abi işte ben de onu diyorum. Belki de satıcı her şeyi söylemişti, alıcı her şeyi biliyordu. Araç o yüzden 22 bin liraya satıldı. Alıcı sonradan belki de daha fazlasını düşünerekten dava yoluna gitti. Belki de satıcıya gıcıktı, bilemeyiz. :p Şimdi satıcı gözünden bir empati kurun, siz tüm negatif yönlerini söylediniz alıcıya, fakat söylediğinizi de ispatlayamıyorsunuz. Kendinizi nasıl aklardınız? Adam da aklayamamış ki davayı kaybetmiş.

İlan sayfalarına yazılanlar gerçekten delil olsa ben yarın bu işe girerdim. Aracın model yılını, motor gücünü, özelliklerini hatta rengini bile yanlış yazanlara bile dava açardım. :p Ama olay öyle değil ve ilan açıklamaları delil değil. "154000 km yazacağıma 54000 yazmışım" bile diyebilir satıcı, hatta onu da geçtim "bizim oğlan öyle yazmış, bana sormamış ben bilmiyordum" bile diyip ilk celsede mahkeme dağılır bile. Daha da kolayı "ben km'nin düşürüldüğünü söylemiştim" der ve geçer. ;) Ha bu örnek davadan sonra ne olur bilinmez? Diyorum ya, yeni bir iş kolu bile meydana çıkabilir.

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İlan sayfalarına yazılanlar gerçekten delil olsa ben yarın bu işe girerdim. Aracın model yılını, motor gücünü, özelliklerini hatta rengini bile yanlış yazanlara bile dava açardım.

Renk diyerek konuyu saptırma Hamdi :D

Sahtekarlık yapanlara denk gelip de mağdur olmuşsan davayı açarsan kazanırsın. Akıl var mantık var. Yalan dolan ile ayıplı mal satmak suç. Lanet olsun deyip sineye çekenler de var elbette.

Kaymakamlıklar bünyesinde Tüketici Hakları Koruma'ya ile ilgili binlerce başvuru var. Yeter ki elinizde herhangi bir dayanak olsun. Basit bir ayakkabı için bile kazanılan davalar var. Ayakkabıyı yanlış giydi, yan bastı, düz bastı, kötü kullandı yok...

154000 km yazacağıma 54000 yazmışım" bile diyebilir satıcı.

Desin. Dava açılır ve kaybedilir. Mahkeme masraflarını da yüklenir, eğer alıcı avukat tuttuysa, onun da bir güzel parasanı öder.

Bu gibi davaların mağdur lehine sonuçlanmasına herkesin sevinmesi gerekir. Neden canhıraş yalan söyleyen, insanları kandırmaya yönelik sahtekarlık yapanın yanındaymışsın gibi yazıyorsun, anlam veremedim.

Dava dosyasının tümü konuda belirtilmesinin imkanı yok. Bilinmeyen daha nice deliller vardır. Kişilerin beyanları da önemlidir, maddi delillerde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu haber boyalı basın haberi, bize verilen kadarı üzerinden konuşuyoruz. Dosya içeriğini bilmiyoruz mesela, bu yüzden çoğu yorum veya varsayımlar havada kalabilir...

Daha önce forumda yazmıştım. Arkadaşıma kazalı aracı temiz diye sattılar bunu anlayan arkadaşım iade etmek istedi almadılar ve tehdit ettiler, gitti dava açtı bir yıldan fazla koşturdu ve her iki (tehdit ve ayıplı mal satımı) davayı da kazandı.

Üst Alt