2.El Araç Satışlarında Yargıtay'dan Önemli Karar

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
İkinci el otomobili satışında oldukça sık karşılaşılan kilometre düşürülme olayı, Yargıtay'ın son kararıyla yeni bir boyut kazandı. Buna göre satıcı, sattığı aracın kilometresinin düşürüldüğünün bilmemesi halinde bile sorumlu olacak. Emsal nitelikteki kararla kilometresinin düşürüldüğü ortaya çıkan araç, satıcıya verilip bedeli iade alınabilecek.

KM'Sİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARACI ALDI

İHA'da yer alan habere göre, bir otomobili almak için ikinci el araç satılan internet sitesine giren vatandaş, '54 bin 700 kilometre ve hasarsız' notunun paylaşıldığı ilanı gördü. Araç sahibiyle irtibata geçen vatandaş, 22 bin lira karşılığında beğendiği otomobili satın aldı. Satış işleminden 8 gün sonra aracı servise götüren vatandaş, büyük şok yaşadı. 'Orijinal' diye satın aldığı aracın birçok parçasının değiştirildiği, kilometresinin ise 137 bin 864'ten 54 bin 700'e düşürüldüğünü öğrenen alıcı, parasının iadesi istemiyle satıcıya müracaat etti. Mağdur alıcı, satıcının parayı ödemeye yanaşmaması üzerine mahkemenin yolunu tuttu. 10. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davada ifade veren mağdur vatandaş, satış bedelinin iadesine, bu mümkün olmazsa yıpranmış araç satılması nedeniyle 4 bin TL tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Mahkemede savunma yapan satıcı ise davacının aracı görüp beğenerek satın aldığını, servise götürerek incelettiğini, aracı muayene ettirme yükümlülüğünün davacıya ait olduğunu, satın alındığı haliyle aracın satıldığını savunarak davanın reddini istedi. Tarafları dinleyen mahkeme, davanın kısmen kabulü ile bin 500 liranın davalıdan tahsiline hükmetti. Kararı mağdur alıcı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, milyonları ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı.

SORUMLU SATICIDIR

Yüksek mahkeme, satılan aracın kilometresinin düşürülüp satılması halinde, bu gizli ayıbın varlığını bilmese bile satıcının sorumlu olduğuna hükmetti. Yargıtay kararında, satıcının; alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğuna dikkat çekti. Aracın değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da satıcının sorumlu olduğu hatırlatıldı. Kararda, "Alıcı ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile bundan davacıya karşı sorumludur. Alınan bilirkişi raporunda dava konusu aracın kilometresinin indirilmiş olması nedeniyle gizli ayıplı olarak satıldığı tespit edilmiştir. Davalı satıcının ayıba karşı tekeffül borcu bulunmaktadır. Dava konusu araç gizli ayıplı olarak satıldığı için davacının talebi doğrultusunda bedelin iadesi gerekir. Mahkemece, dava konusu aracın davalıya iadesi koşulu ile ödenen bedelin tahsiline karar verilmesi gerekirken, yazılı şeklide hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir. Karar oy birliği ile bozulumuştur" ifadeleri yer aldı.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çok saçma olmuş. "Satıcı bilmese bile" ne demek ya? O zaman km bilgisi girmeyelim ilana, "km tam olarak nedir ne değildir bilmiyorum" diyelim, bunu da yazılı olarak anlaşmaya ekleyelim; sorumluluktan kurtulalım öyle mi? Bu şekilde kim kime araç satabilir ki? Şöyle bir diyalog mu yaşayacağız yani?

- Merhaba. Araç kaç km'de?
+Bilemiyorum, her şey olabilir.
- Nasıl yani aracınızın kaç km'de olduğunu bilmiyor musunuz?
+ Lütfen ısrar etmeyin bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Haa size bir ipucu vereyim. Göstergede 6 tane rakam var ve orada bir şey yazıyor da inanıp-inanmamak sana kalmış. Ben kesin bir şey söyleyemem, sonradan mahkemede aleyhime delil olur.
- Anlaşıldı, km ile oynanmış.
+ Yok öyle de değil aslında, nasıl anlatsam bilemedim şimdi...
- ???
+ Aloo, aloo!

Oysa ki orijinal km'deydi. Yazık oldu adama!

Diğer türlü düşünürsek de "ben bu aracı alırken hakkımı savundunuz mu da şimdi araç bendeyken aklınız başınıza geldi" demezler mi adama? Ya benim aracım daha önceden km'si ile oynanmışsa bunu ben bilmek zorunda mıyım, araştırmak zorunda mıyım, ben belki km bilgisine takılmıyorum ve önemsemiyorum diyelim. Ben bundan nasıl sorumlu olabilirim ki? Ayrıca öyle bir şey olursa da benim mağduriyetimi kim giderecek?

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yargıtay doğru karar vermiş.

Satıcı bilmediği bir konuda kesin olarak şu bu şekildedir dememeli.

Aski taktirde ortalık kötü niyetli kişilere kalır.

Al km yi geriye, bilmiyordum de. Olur mu @Bayraktar.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Burada hedef olan masum insanlar değil.
Her gün yeni sahtekarlıkların türediği memlekette, ki özellikle alım satımcıların yaptıklarını görüyoruz.
Misal "tipin biri" almış aracı kmsi biraz yüksek diye binici de 3-5 Bin TL uygun satmış. Bu tip (adam demek gelmiyor içimden) kmyi düşürüp normal karının üzerine 3-5 Bin TL dik farkı da koymuş satmış. Yakalanınca da ben bilmiyordum hakim bey... Bilmiyordum dediği an sıyrılacak mı işten? Önceden muayene sorguları kmleri ile birlikte geliyordu. Neden kaldırdılar? Tuv her muayenede kaydediyor zaten kmyi. Neden paylaşım durduruldu? Bu gibi "tiplere" gün doğdu. En azından dar bir aralıkta çalışabiliyorlardı. Şimdi bir nebze geri çekilirler belki. Gerçekten haberi olmayan ve mağdur olan da bir önceki aldığına dava açabilir. Bu durum için noter satışta km ile ilgili bir opsiyon konulmalı bence...

(Daha geçen gün abs sensörlerini açıp kapatacak bi buton yapmış, bastığı zaman araç km kaydını durduruyor, istediği zaman km kaydı devam ediyor.)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Burada alıcıları "kötü niyetlilere karşı korumak" amaç. Buraya kadar her şey çok güzel. Buna lafım yok. Ama olay "başkasının dalaveresi yüzünden masum adamı da yakmaya" gidiyor.

Oldu ki şimdi benim aracımın eskiden km'si ile oynanmış olsun ya da oynanıp oynanmadığını kesin bilmiyoruz diyelim. Ben satıcı olarak karşımdakine ne desem doğru olur? Oynanmamış desem bir türlü, diğeri ayrı bir sıkıntı. Böyle çelişkiler de karşındakine hiç güven vermez. Hadi aracı sattık adam üç gün sonra km oynanmış dese benim ne suçum var şimdi? Bir de bu bilgi nereden alınmış olacak? Resmi bir bilgi var mı, yoksa sanayideki adam mı buna karar verecek? Hadi aldık aracı geri, cezayı da ödedik diyelim. Bunu suistimal edecek kişiler türemeyecek mi şimdi mantar gibi? Sistemin bile bir yerden öncesini göstermediği bir durumda ben aracın geçmiş km'lerini araştırmak zorunda değilim ki? Bir de istesem de ne kadar araştırabilirim elimdeki imkanlarla?

Bir de kararın caydırıcılığı var mı sizce? 3-5 bin lira ceza verilmiş. Adam zaten km'yi düşürüp o parayı artı olarak aracın satış fiyatına ekleyecek. Ya tutarsa misali kumar oynar ki? İlla ki tüketiciyi korumaksa amaç dolandırıcılıktan at içeri, kapat dükkanını bakalım bir daha oluyor mu? Hepsi boş göz boyamalar bence.

Kararlar çıkarken sanki her araba 3-5 yaşındaymış gibi düşünülüyor. 20 yaşındaki aracın şeceresini nereden bilebileceğiz? Madem bu kadar önem veriyorsunuz bu duruma her trafik çevirmesinde ehliyet, ruhsatla birlikte km bilgisi de kontrol edilsin. Memur sisteme kayıtlı son km'yi merkezden öğrenip o sıradaki gösterge ekranına da baksın. Baktı bir tezat var yapıştırsın "trafikten men"i bakalım rahatımıza!

Bence bu karar sadece resmi olarak ilk sahibinden alınacak araçlar için yapılmalıdır benim fikrimce. Yoksa kurunun yanında yaş da yanar, yaşı yakmaya çalışacak parazitler de türer!

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Bayraktar, kanunlarda ben bilmiyordum yok.

Bir adam öldürüyorsun, cezası 25 yıl hapis. Bu kadar cezası olduğunu bilmiyordum hakim bey diyebilirsin. Ama cezaya da çarptılırsın.

Konu kabataslak belirtilmiş. Gerçekten masum olunduğu tespit edilmesi halinde dolandırıcılar gibi ağır cezalara maruz kalınmaz.

Konuya gelecek olursak, edimler yerine getirilmelidir. Beyan ettiğinden farklı ise, alıcının kayıpları giderilmelidir. Keşke her konuda, her sökterde bu işlese.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
"Kanunu bilmiyordum" demek başka bir şey "km'nin değiştiğini/değişmediğini bilmiyordum" başka bir şey abi.

Şimdi soru şu: Aracınızın km'sinin oynanmadığını ispat edebilir misiniz?
Çoğumuz bu soruya "sistemdeki bilgilerden yola çıkarak bakılabilir" diyecektir. Peki 2 senede bir sisteme girilen bu kayıt sürecindeki düşürülme olaylarının olup olmadığını nasıl ispat edeceğiz? Belki ben düşürdüm ama bir önceki kayıttan daha fazlasına inmedim. Örneğin 2012 yılında 20 bindeki bir aracım 2014 yılında 50 bin oldu ama ben vizeye girmeden geri çektim ve 30 bin gösterdim. Daha eski araçlarda zaten kayıt da tutulmamış yıllarca da orayı da es geçiyorum.
Yanıldığımız nokta şu oluyor: Kayıtlarda bir önceki kayıttan daha düşük bir kilometre çıkarsa (o da sadece son yıllardaki kayıtlar) bir şekilde biliyoruz ama diğerlerini? Biz "km'si oynanmamış/düşürülmemiş/değiştirilmemiş" derken genellikle "birbirinden tutarsız km'ler kayıt altına alınmamış, en azından resmiyette km bilgileri doğru orantıda gidiyor" demek istiyoruz. Yoksa kim bilir neler olmuştur 20-25 yaşındaki bir aracın geçmişinde. Bunu öğrenmek imkansıza yakın. Ve bu imkansıza yakın bir durumdan ben nasıl mesûl oluyorum? Anlatmak istediğim nokta bu. Ben bilemem ki aracın daha öncesini bu olaydan dolayı yeni alıcı beni ne ile itham edecek? Bende iken düşürdüm diyelim, bunu nasıl ispat edecek, bu resmi kayıtlar dışında?
Hadi diyelim ki öyle bir şeyle karşılaştık. Neye dayanarak beni suçlayacak? Resmi kayıt yok ortada. Sanayideki adamın keyfine göre vereceği karar mı yani?

Soruyorum şimdi hepinize: Bana "aracımın km'sinin düşürülmediğini hiç bir açık kapı bırakmadan şu yolla ispat ederim" diyen var mı? Gerçekten merak ediyorum bu sorunun cevabını ve öğrenmek istiyorum nasıl bir yolu var bunun?

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bayraktar abim, şimdi ben otomu satıyorum. Km sini de 200 bin olarak beyan ediyorum. Ve biri otomobili beğenip, km sini de kriterlerine uygun görüp otuyu alıyor.

Alıcı, yaptırdığı kontrol de 200 bin değil de 300 bin tespit edilmesi halinde, burada kim mağdur?

Satıcı beni arayıp km sinin oynanmış olduğunu söylerse, ben de bir tespit yaptırırım. Km. si gerçekten 300 bin ise aracı alan kişinin mağduriyetini giderir, bir de defalarca özür dilerim. Bilerek veya bilmeyerek yalan beyanda bulunmuş oluyorum.

Soruyorum şimdi hepinize: Bana "aracımın km'sinin düşürülmediğini hiç bir açık kapı bırakmadan şu yolla ispat ederim" diyen var mı? Gerçekten merak ediyorum bu sorunun cevabını ve öğrenmek istiyorum nasıl bir yolu var bunun?

Ben böyle bir çaba içerisine girmem. Benden otoyu alan şahıs, benim belirttiğimden daha farklı olarak belirtirse, ki bu da doğruysa, alıcının mağduriyetini gideririm. Konu mahkemeye de taşınmaz. Zaten mahkeme de mağdurdan yana tavır almıştır.

+++

Tam örtüşmese de, biraz benzerlik gösteren bir olay geldi arkadaşımın başına. Ve bunlar iki arkadaş. Biri 2010 Model golf satıyor, diğeri alıyor. Alıcı aracı aldıktan sonra ruhsatı incelediğinde, aracın 2010 model değil 2009 model olduğunu görüyor. Trafik çıkışı vs. önemli değil. Satıcının aklında o kalmış herhalde.

Çözüm: bir yıl düşük model olarak fiyattan biraz daha indirim yapılıyor.

Son olarak; ortada bir mağduriyet varsa ki var, bu illaki giderilmelidir. Burası cami avlusu değil, gözünü açsaydın kardeşim diyemezsin. :)

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bayraktar abim, şimdi ben otomu satıyorum. Km sini de 200 bin olarak beyan ediyorum. Ve biri otomobili beğenip, km sini de kriterlerine uygun görüp otuyu alıyor.

Alıcı, yaptırdığı kontrol de 200 bin değil de 300 bin tespit edilmesi halinde, burada kim mağdur?

Sen bilerek veya bilmeyerek 200 bin'de olduğunu söyledin, fakat 300 binde imiş. Kesinlikle alıcı mağdur. Hemfikiriz.

Ama aklıma yatmayan konu şu: Bunu nasıl tespit etti. Resmi kayıtlardan bu bilgiye ulaştıysa evet yine satıcı suçlu diyelim (ben resmi kayıtları bilmek zorunda da değilim satıcı olarak ama, hadi neyse). Resmi kayıtlar dışında bilirkişi gibi bir kurum var mı sözüne mahkemede itimat edilecek? Varsa işler hepten sarpa sarar, orası da ayrı bir konu ya... Başka türlü nasıl bilgi edinilebilir ve bu bilgi mahkemede nasıl kanıt olarak gösterilebilir?

Satıcı beni arayıp km sinin oynanmış olduğunu söylerse, ben de bir tespit yaptırırım. Km. si gerçekten 300 bin ise aracı alan kişinin mağduriyetini giderir, bir de defalarca özür dilerim. Bilerek veya bilmeyerek yalan beyanda bulunmuş oluyorum.

Sen aracın km'sinin düşürüldüğünü bilmiyordun ve böyle bir durum başına geldi. Alıcı "sen özür dilesen ve hatayı kabul etsen bile" bu durumu suistimal etmek istedi ve olayı mahkemeye taşıdı? Haydeee, ulen bir araba satacağız başımıza gelenlere bak, bir de adama borçlu çıktık iyi mi?

Şimdi burada şöyle bir yükümlülük doğuyor: "Herkes aracının resmiyetteki km kayıtlarını bilmek ve aracı satarken bunu alıcıya doğru bir şekilde beyan etmek zorunda. Bu konuda da hemfikiriz. Ya resmi olmayanlar ne olacak diyorum?

Ben de bir örnek soru sorayım: Sen aracı alırken ekspertiz yaptırdın ve dediler ki sana kaput orijinal. Sen aracı aldın ve kaputu artık böyle biliyorsun değil mi? Sonra yıllar geçti aracı satacaksın ve raporun durumuna göre kaput orijinal olarak beyan ettin ve aracı sattın ama kaput değişmiş çıktı. Adam da geldi "sen bana yalan söylemişsin" dedi. Senin elinde de eski ekspertiz raporları da yok, "bana böyle dediler" de diyemiyorsun. Ne olacak şimdi? Karşıdakinin mağdur olması senin suçlu olduğun anlamına gelmiyor işte bu durumda. Ayrıca böyle bir durumda sen "yok ben öyle demedim, kaputun değişmiş olduğunu söylemiştim" bile diyebilirsin. Alıcı nasıl kanıtlayacak?

Ben böyle bir çaba içerisine girmem. Benden otoyu alan şahıs, benim belirttiğimden daha farklı olarak belirtirse, ki bu da doğruysa, alıcının mağduriyetini gideririm. Konu mahkemeye de taşınmaz. Zaten mahkeme de mağdurdan yana tavır almıştır.

Senin belirttiğin şey yine resmi kayıtlar olacaktır. Resmi kayıtlarda km doğru gidiyorsa yine sıkıntı yok. Ama adam üç gün sonra geldi sana dedi ki "ben ustama/servise/bilmem şuraya aracı gösterdim, senin dediğin gibi değilmiş". Resmiyette 200'den 250'ye gitmiş ama aslında böyle değil bu motorun bir 500 bin km'si var dese ne olacak? Buna kim karar verecek? Gerçekten doğru ise alıcı (davacı) nasıl ispat edecek bu durumu? Alıcı yalan söylüyorsa sen (davalı) nasıl temize çıkaracaksın kendini? Benim merakım burada...

Tam örtüşmese de, biraz benzerlik gösteren bir olay geldi arkadaşımın başına. Ve bunlar iki arkadaş. Biri 2010 Model golf satıyor, diğeri alıyor. Alıcı aracı sonra ruhsatı incelediğinde aracın 2010 model değil 2009 model olduğunu görüyor. Trafik çıkışı vs. önemli değil. Satıcının aklında o kalmış herhalde.

Çözüm: bir yıl düşük model olarak fiyattan biraz daha indirim yapılıyor.

Son olarak; ortada bir mağduriyet varsa ki var, bu illaki giderilmelidir. Burası cami avlusu değil, gözünü açsaydın kardeşim diyemezsin. :)

Evet bu örnek çok güzel. Resmi bir kayıt var elinde, ruhsat... Bence diyebilirsin. Elindeki resmi belgeye rağmen alıcı bunu incelememişse hatalı bence yine alıcıdır. Aracın detayları noter sözleşmesinde de yazar. Adama demezler mi burada yazıyor, "araç marka bu, model bu, şasi bu, motor no bu, üretim yılı bu vs vs." altında da imzan var, hiç mi okumadın diye?

Eğer iki tarafı da mağdur etmemek isteniyorsa noter sözleşmesi geliştirilerek araca ait tüm detayların eklenmesi ve bunlar okunduktan sonra imzalar atılması gerekir. Yoksa "sen orijinal dedin de boyalı çıktı" gibi bir şey art niyetli insanlar için yeni bir ekmek kapısı olur, hele bir de böyle emsal bir dava görülmüşse, ayda bir gün bu işi yap, dışarıdan sigortanı yatır, bak keyfine emekliliğini bekle... :p

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mahkemelerdeki üyeler her konuyu bilemez. Bilse bile yine de tespit açısından bilirkişilere başvurur. Bilirkişinin tespitleri geçerlidir.

Bu konunun aslında pek uzatılacak birşeyi yok. :)

Bu ısrarın niye gerçekten anlamıyorum. :) Mağdurdan yana mısın? Yoksa bir şekilde bilerek veya bilmeyerek yanlış beyanda bulunandan mı? :D

Konudaki satıcı kardeş, özür dileyip, alan kişinin mağduriyetini gidermesi gerekirdi. Onun yerine Mahkeme yapmış gereğini, iyi de yapmış.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hamdi en basit anlatım olarak şu örnek aklıma geldi... Piyasada sahte para dolaşıyor ve sen paranın sahte olduğunu bilmiyorsun ve bankaya götürüp su faturası yatırmak istedin, gişe memuru da sahte olduğunu anladı... ;) Burada gişe memuru sana o sahte parayı vereni aramaz, seni bilir sana işlem yapılır, sen istediğin kadar şundan aldım bu parayı de sonuç değişmez...

Olayın hukuki boyutu basit anlatım ile budur. Herkes, elinde bulundurduğu varlığın "legalite" "yasal" olmasından sorumludur... Sen istediğin kadar aldığım arabanın eski sahibi bana satarken kilometresini düşürdüm dedi, de... Top sende patlamıştır artık. :)

Bu ısrarın niye gerçekten anlamıyorum. :)
El altından, km düşürme işine girmiştir... :p:p

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mahkemelerdeki üyeler her konuyu bilemez. Bilse bile yine de tespit açısından bilirkişilere başvurur. Bilirkişinin tespitleri geçerlidir.

Bu konunun aslında pek uzatılacak birşeyi yok. :)

Bu ısrarın niye gerçekten anlamıyorum. :) Mağdurdan yana mısın? Yoksa bir şekilde bilerek veya bilmeyerek yanlış beyanda bulunandan mı? :D

Konudaki satıcı kardeş, özür dileyip, alan kişinin mağduriyetini gidermesi gerekirdi. Onun yerine Mahkeme yapmış gereğini, iyi de yapmış.

Hamdi en basit anlatım olarak şu örnek aklıma geldi... Piyasada sahte para dolaşıyor ve sen paranın sahte olduğunu bilmiyorsun ve bankaya götürüp su faturası yatırmak istedin, gişe memuru da sahte olduğunu anladı... ;) Burada gişe memuru sana o sahte parayı vereni aramaz, seni bilir sana işlem yapılır, sen istediğin kadar şundan aldım bu parayı de sonuç değişmez...

Olayın hukuki boyutu basit anlatım ile budur. Herkes, elinde bulundurduğu varlığın "legalite" "yasal" olmasından sorumludur... Sen istediğin kadar aldığım arabanın eski sahibi bana satarken kilometresini düşürdüm dedi, de... Top sende patlamıştır artık. :)

Neden anlatamadım kendimi ben, anlayamadım. :p

Öncelikle ben tabi ki mağdurlardan yanayım ama burada mağdur olacak kişi her zaman davacı olan kişi olmayacaktır bunu belirtmek istiyorum. En önemli değindiğim şey bunun suistimal edileceğidir. Kötü niyetlilerin mağduru oynayıp suçsuz kişiyi mağdur edeceği ve böyle emsal bir dava ile de davalı kişinin gereksiz yere ziyana uğrayacağıdır. Böylelikle hukuka göre mağdur belirlenen kişi aslında karşı tarafı mağdur edecektir.

İkinci anlaşamadığımız konu da şu: Hep resmi veya legal/illegal örnekler veriyorsunuz. Aracın kapısının boyalı olup olmamasının resmi/yasal bir açıklaması var mı? Ben "orijinal" demişim "boyalı" çıkmış. Noter sözleşmesinde böyle bir açıklama var mı? Yok. Ee burada resmiyet nerede? Hala anlatamadıysam şöyle düşünün:
Sizin bir aracınız var. Araç boyalı bunu da saklamıyorsunuz. İlanda boya ile ilgili hiç bir açıklama yok. Ben de geldim aracın başına baktım beğendim. Siz aracın boyalı olduğunu söylediniz, saklamadınız. Ben de her şeyi bilerek ve kabul ederek aracı ekspere falan da sokmadan aldım ve paranızı da verdim... Üç gün sonra kapınıza dayandım, "bu araçta boya var, sen böyle dememiştin" diye. "Ya benim mağduriyetimi gider ya da mahkemeye vereceğim seni" dedim. Siz de bana yol verdiniz haliyle. Ben de bu açığı bildiğim için mahkeme çıktık.
Hadi şimdi bana bu aracı satarken boyalı olduğunu söylediğinizi, belirttiğinizi resmi olarak belgeleyin? Var mı belgeniz? Yok. Şu yukarıdaki emsal karara göre ben haklıyım ve ben mağdur gözükerek karşımdakini mağdur eden dalavereciyim. İşte burada ben sizin durumunuzdaki mağdurun gözüyle bakıyorum. Umarım bu sefer anlatabilmişimdir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olay sadece km değil. Dediğim gibi km'nin belirli bir resmi kaydı var. Kapının, tavanın boyasıymış, değişeniymiş yok ama? İlk mesajda davalı diyor ki aracı servise götürüp inceletmiş" ama buna rağmen "orijinal diye satın aldığı aracın birçok parçasının değiştirildiği" nedeniyle davacı olunmuş. Buradan bakınca siz kesinlikle şu suçludur diyebiliyor musunuz? Belki de davalı suçsuzdu kim bilir?

Ağabeyler biz Türkiye'de yaşıyoruz. Benim tek derdim bu. Aha da buraya çiziyorum, böyle bir durumu kötüye kullanacak bir çok örnek göreceğiz.

Son düzenleme:

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bayraktar otomobili sürekli varyanta sürüyorsun. :D

Yahu ben balık aldım. Fiyatı bir işçinin iki günlük yevmiyesi kadar. Gözlük yanımda yoktu. Zaten araba da uygun yerde değildi, acele ediyordum.

Temizlenmiş, yıkanmış balıkları eve getirdim. Bir de ben kendim yıkayayım dedim. Balıkların yarısı çöpe atılacak balık. Göğüslerindeki kılçıklar artık etten ayrılmış. Bu duruma canım sıkıldı. Yarın balıkları taaa Çeşmealtına götürüp orada arkadaşlarla götürecektik. Bana güvendikleri için o görev de bendeydi. Sözüm ona balıktan da anlarım he... :)

Sabahı sabah ettim kafamda bir süre şeyler kurdum, başım belaya girebilirdi. Şikayet edebileceğim yerleri araştırdım. Telefonlarını aldım. Bir yere not ettim. Kararlıydım ne pahasına olursa olsun o balıklar geri verilecek. Ya devlet gücüyle, ya da metazori. :D

Sabah balıkları aldığım yere telefon ettim. "Balıkların çoğunun bozuk olduğunu" söyledim. "Getirin bir bakalım" dediler.

Götürdüm, dükkanda bir sürü de müşteri vardı. Arka tarafta baktılar, haklıyım. :D "Parasını mı iade edelim, başka balık mı alacaksınız" diye sordular.

"Para kalsın, sonra alırım işim acele" dedim, ordan uzaklaştım. Doğruuu kendi balıkçıma gittim.

Yineliyorum olması gereken bu...

Noterin görevleri arasında; söz konusu bir malı veya eşyanı incelemek yoktur. Satıcıların beyanı geçerlidir.

Sanırım burada da bir konusu vardı. Bir arkadaş otomobilini boyasız olduğunu sanıp, satışa o şekilde koymuş. Otoyu alacak kişi otoyu ekspertiz e sokmuş, ekspertize göre kaputta boya olduğu çıkmıştı. Otonun sahibi otoyu sıfır aldığını, bu nedenle aldığı yer ile irtibata geçtiydi, sonucu bilmiyorum ama kesin haklı çıkar.

(Alıcı arkadaş bu nedenle vazgeçtiydi... )

Malı kakalamak dan ziyade arkasında durmak gerek. Satmadan önce söylenenlerle uyuşmuyorsa, geri almayı da bilmeli.

Tüketiciyi koruma kanununu açmayalım şimdi :))))

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Satıcıların beyanı kayıt altına alınmadan nasıl kanıt olacak? Kayıt da olmadığına göre mahkemede nasıl bir hükmü olacak? Bana bunu biri açıklasın ya? :cool:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Satıcıların beyanı kayıt altına alınmadan nasıl kanıt olacak? Kayıt da olmadığına göre mahkemede nasıl bir hükmü olacak? Bana bunu biri açıklasın ya? :cool:

Her alım satımda satış sözleşmesi kağıda dökülürse ve orada bütün bilgiler yazılırsa bu bir kanıt olur... Yoksa, söz uçar gider, mahkemede bu durumu ispatlamak iddia sahibine düşer...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sahibinden.com da böyle bir ayrıntı yok mu?
Orası sadece ilan sitesi olduğu için satış sözleşmesi gibi bir durum yok Abi işte. Alışveriş sitelerinde var ve malın cinsi tanımlanıyor. Böylece sözleşme ile hem alıcının hem de satıcının hakları yasayla korunmuş oluyor. Diğer türlü olsa misal ben şu ilandaki aracı alırım şimdi. Sahibi 30.000 km demiş. Ertesi gün de dava açarım, ben servise sordum ve resmi kayıtlara baktım, km'si belirtilenden çok daha fazla diye. Arabayla gezdiğim ve üstüne alacağım tazminat da bana kâr kalır. Fakat burada yazılanların hiç bir resmiliği yok maalesef. Hele araç başında satıcının söylediği sözler hiç bir şekilde kanıt olamaz. Bu emsal diye nitelendirilen davada ne olduysa bunlar kanıt olmuş. Çok garip, çok...

Her alım satımda satış sözleşmesi kağıda dökülürse ve orada bütün bilgiler yazılırsa bu bir kanıt olur... Yoksa, söz uçar gider, mahkemede bu durumu ispatlamak iddia sahibine düşer...
Heh işte ben de onu diyorum Abi. Alıcı (davacı) mahkemeye nasıl ispat edecek "bana aracın orijinal olduğunu söyledi" diye? Satıcı (davalı) nasıl kendini savunacak "öyle bir şey demedim" diye? Aracın km'si oynanmış ve sahibi de alıcıya söylemiş bu durumu. Sonra alıcı dava açınca satıcı nasıl söylediğini ispatlayabilecek? Ya da tam tersi satıcı km'nin düşürüldüğünü söylememiş, saklamış. Alıcı da dava açınca satıcı "ben söyledim" derse ne olacak? Alıcı söylemediğini nasıl ispatlayacak? Mahkemede nasıl böyle bir karar alınmış hala inanamıyorum doğrusu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Heh işte ben de onu diyorum Abi. Alıcı (davacı) mahkemeye nasıl ispat edecek "bana aracın orijinal olduğunu söyledi" diye? Satıcı (davalı) nasıl kendini savunacak "öyle bir şey demedim" diye? Aracın km'si oynanmış ve sahibi de alıcıya söylemiş bu durumu. Sonra alıcı dava açınca satıcı nasıl söylediğini ispatlayabilecek? Ya da tam tersi satıcı km'nin düşürüldüğünü söylememiş, saklamış. Alıcı da dava açınca satıcı "ben söyledim" derse ne olacak? Alıcı söylemediğini nasıl ispatlayacak? Mahkemede nasıl böyle bir karar alınmış hala inanamıyorum doğrusu.

Aracı alan kişi kilometrenin düşürüldüğünü nasıl ortaya koyduysa (tüvtürk kayıtları veya servis kayıtları) bu bir delildir, yoksa elde delil olmadan dava açılamaz, mahkeme de karar veremez... Burada iş, bilinçli vatandaşa düşüyor. Aldığı aracın varsa ilan görüntüsünü alacak veya satıcı ile her şeyi ortaya döken sözleşme imzalayacak, iş daha da garanti olsun diyorsa bu sözleşmeyi noterden onaylatacak... Bu şekilde yapılan alış verişlerde iki tarafın hakkı da korunmuş olur.

Üst Alt